דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

תכנון מבנים אקוסטיים

תמונה של עובד באתר עבודה
מבנה אקוסטי

אחת התכונות החשובות ביותר בתכנון דירה או מבנה ציבורי הן התכונות האקוסטיות. רעשים העוברים מחדר לחדר או מדירה לדירה מורידים את איכות החיים במבנה ופוגעים בפרטיות השכנים. דירה שמתכננים בצורה נכונה ומשתמשים בעת בנייתה בחומרים מתקדמים, תהיה מבודדת מבחינה אקוסטית ותמנע מפגעי רעש שהפכו בחיים המודרניים לבעיה של ממש. על תכנון מבנה להתחשב בכל מרכיבי הבניה, כולל בידוד הרעש בין הקומות, הקירות, החלונות והדלתות.

תכנון דירה אקוסטית

כאשר בונים מבנה חדש או משפצים דירה ותיקה, רצוי לשים דגש לגבי בידוד אקוסטי למבנה. בידוד כזה יהיה יעיל רק עם נתכנן את בידוד הדירה כבר מהשלבים הראשונים ונוודא כי כל מרכיב במהלך הבניה יהיה מותאם לדרישה זו. המרכיבים העיקרים להשגת בידוד אקוסטי הם:

  • קירות העשויים בידוד אקוסטי בעל צפיפות גבוהה, הכולל בידוד תרמי בין הלוחות.
  • קירות בעובי סטנדרטי לקבלת מסת קיר גבוהה לאטימה מפני רעש.
  • הוספת ריצוף פרקט המבודד רעשים בין הקומות.
  • ניתן להוסיף תקרה אקוסטית מעשויה סיבי עץ לבידוד רעש.
  • חלונות כפולים ימנעו כניסת רעש מהרחוב.

יש להקפיד על בניה תקנית בחומרי בניין איכותיים, כדי להבטיח חסימת רעשים בין הקירות.

קירות אקוסטיים מגבס

היום בניה בעזרת לוחות גבס הפכה להיות פופולארית יותר ויותר. ניתן להשיג תוצאות אקוסטיות מעולות בעזרת מחיצות גבס אך יש להקפיד על מספר כללים: שימוש בחומרי בניה תקניים כמו לוחות גבס בעלי תו תקן. הוספה של מחיצות עץ בין לוחות הגבס אף יכולה להעלות את האטימה כנגד רעשים. יש להקפיד בעת הבניה על מרחקים ומידות תקניים בין המחיצות ולוחות הגבס. כמו כן ניתן להוסיף חומרי בידוד כמו צמר סלעים או מחיצות אקוסטיות מיוחדות בין לוחות הגבס כדי לשפר את מידת האקוסטיות. חשוב לבצע את המלאכה בעזרת בעל מלאכה מנוסה המכיר את תקני הבניה בלוחות גבס.

אקוסטיקה במבנים ציבוריים

אקוסטיקה במבנים גדולים כמו מבני ציבור היא בעיה שעלולה להפוך מיזם מוצלח לכישלון. שהייה בו זמנית של אנשים רבים בחלל גדול שאינו מותאם אקוסטית, יכולה להפוך לסיוט. אי אפשר להעביר שיעור, לשמוע הופעה או לשמוע הרצאה. משום כך רצוי להקפיד על קירות אקוסטיים שימנעו החזרת קולות במבנים ציבוריים.

קירות הבנויים בצורה ישרה יכולים להוות בעיה ולהפוך למעין מראה המחזירה קול ולכן אם במבנה ציבורי שבו צפויים להיות רעשים כדי לבנות קיר בעל נישות ששובר את הקו הישר. גם הבידוד בין קירות של מוסד ציבורי היא חשובה במיוחד ויש להקפיד על בניה המותאמת לצרכים האקוסטיים של המוסד. כמובן ניתן להפוך חלק מחדרי המבנה לאטומים לרעש ברמה גבוהה, בחדרים כמו ספריה או חדר מוזיקה.

קיר גבס בין שכנים

אם בונים קיר גבס המפריד בין שכנים, כדאי להקפיד על קיר העומד בתקן אקוסטי גבוהה במיוחד. קיר כזה מתאפיין בפרופיל רחב יותר המאפשר הכנסת חומרים אקוסטיים בין לוחות הגבס. הקיר מכיל יריעות אקוסטיות מיוחדות ואף יריעות צמר סלעים עבה במיוחד. רק כך ניתן להשיג אטימת רעש אפקטיבית ברמה גבוהה. לוחות הגבס אוטמים רעש בצורה טובה יותר ככל שהם יותר דחוסים. במקרים שבהם אטימת רעש היא קריטית, ניתן אף להשתמש בשני לוחות בכל צד של הקיר ובכך להשיג בידוד אקוסטי מעולה.