דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

קירות אקוסטיים נגד רעשים

נלחמים ברעש הסביבתי

תרשים ציורי להמחשת נזקי רעש
תרשים ציורי להמחשת נזקי רעש

 מהי אקוסטיקה?

השימוש במדע האקוסטיקה בתעשייה ובטכנולוגיה מכונה הנדסה אקוסטית. הגדרת המונח בויקיפדיה: "אקוסטיקה ארכיטקטונית, חקר התנהגות הקול במבנים. עוסק בין השאר בהתנהגות הקול באולמות קונצרטים ובאודיטוריומים אולם גם בהתנהגות הקול בבתי מגורים, בתי משרדים ומפעלי תעשייה". נושא השפעת האקוסטיקה במרחבים ציבוריים אל מול הרעשים הסביבתיים מקבל גם הוא התייחסות רבה כפי שיוסבר במאמר זה.

 

מהם קירות אקוסטיים ומה מטרתם?

קירות אקוסטיים מטרתם לתת פתרון למפגעי רעש סביבתי הן בתוך המבנה (בין החללים) והן בין קירות המבנה למרחב החיצוני. קירות אלו עשויים מחומרי מילוי שסופגים את הקול, מבודדים אותו, מונעים את מעבר הרעש ונותנים פתרון אפקטיבי למניעת רעש סביבתי.

באדריכלות ועיצוב פנים מושם דגש רב על נוחות השימוש בחלל, עיצובו האסתטי וניצול שטחו בצורה מיטבית, ובאקוסטיקה מושם דגש על שני מרכיבים עיקריים: מידת ההדהוד בחלל ומידת הבידוד שלו מפני רעשים חיצוניים.

אדריכלות ועיצוב פנים הם חזות הכל, ולעומתם קיר אקוסטי הוא חזות הקול.

 

השפעת הרעשים הסביבתיים

המודעות להשפעת הרעש גדלה משמעותית בשנים האחרונות. אם ניקח למשל משרד, אין ספק שרעש הוא גורם מפריע לריכוז בעבודה. כך כמובן גם הבית או כל חלל אחר. עם השנים נוספו לחיינו רעשים רבים כפועל יוצא של קידמה, כגון: שימוש בחומרים קלים יותר, התקדמות טכנולוגית הקשורה לשימוש במכונות רועשות, עליה בכמות הרכבים בכבישים, צפיפות הבנייה ועוד.

כל אלה הגבירו את הצורך להקדיש תשומת לב רבה יותר לנושא ולמציאת פתרונות כמו קירות אקוסטיים, לוחות אקוסטיים - פתרונות שיהיו גם יעילים להפרעות רעש והדהוד וגם אסתטיים.

 

איך נמדד רעש סביבתי ומה קובעים התקנים?

יחידות הקול הן דציבלים, ואוזן אדם קולטת 0-130 דציבלים. רעש סביבתי יכול לנבוע מגורמים שונים כמו מכונות, תחבורה (רכבים, רכבות ומטוסים), מוזיקה ועוד.

התקנים בנושא רעש סביבתי מגדירים את הנקודות הבאות:

  • מהו רעש בלתי סביר בהתחשב בעוצמת הרעש.
  • זמן הופעתו של הרעש - ביום או בלילה.
  • אזור הופעת הרעש - האם באזור מגורים או אזור תעשיה.
  • משך זמן הרעש - לדוגמה: רעש בלתי סביר בשעות הלילה באזור מגורים הוא כזה העולה על 40 דציבלים למשך חצי שעה ומעלה.
  • בידוד אקוסטי במבני מגורים, כשההתייחסות היא לרעש הנישא באוויר ולגבי קול הולם - הדהוד.

היום, כחלק מתכנון פרויקט בניה חשוב לקבל יעוץ אקוסטי ולהבטיח שהבניה תתבצע בהתאם לרעשי סביבה ותעמוד בהוראות התקן. יועץ אקוסטי יעזור לבחור את המיקום הראוי למבנה ובהתאם לנתונים שיעברו לבעלי המקצוע יינתנו הוראות ביצוע לשימוש בחומרים וקירות אקוסטיים מותאמים על מנת לבודד את המבנה מסיכוני רעש.

 

למה חייב יועץ אקוסטיקה? כך רעש סביבתי לא יפתיע אתכם

עם הגורמים הרועשים הרבים שישנם היום סביבנו לא מומלץ לגשת לבניה פרטית ובטח ובטח לא ציבורית מבלי להתייעץ עם יועץ אקוסטיקה. יועץ ומתכנן אקוסטיקה יבצע בדיקה של הרעש הסביבתי הקיים ויכוון אתכם בבניה לכזו שתענה על הצרכים כפי שנקבע בחוק.

 יועץ אקוסטיקה יכוון אתכם בכמה אופנים:

  • באילו מקומות במבנה חשוב לעשות שימוש בקירות אקוסטיים או לוחות אקוסטיים.
  • באילו חומרים בולעי רעש מומלץ להשתמש והיכן בהתאם לסוג החלל וגודלו. חומרים בולעי רעש ימנעו הדהוד מתמשך של קולות הנובעים מתוך החדר כמו רעשי טלפונים, הדפסה וקולות האנשים. ישנן לא מעט חברות בניה שהעדיפו לחסוך ולא להיוועץ עם יועץ אקוסטיקה. כך יצא שלא נתנו מענה למפגעים כפי שמצוין בחוק, הגיעו למצב של תביעות מצד רוכשי הנכס והתוצאה היתה נזק כלכלי משמעותי.

 

פתרונות להתמודדות עם רעש סביבתי

היום ישנם מגוון פתרונות להתמודדות עם רעש סביבתי וגם עם הדהוד- אקו. אלמנטים וקירות אקוסטיים מוכרים כפתרון להדהוד ובידוד מפני רעשים חיצוניים. תקרות אקוסטיות בולעות רעש פנימי. החומרים המבודדים מרעש חיצוני כמו צמר סלעים צריכים להיות אטומים עם צפיפות גבוהה, ולהדהוד יש להשתמש בחומרים נקבוביים שיבלעו את הקול. קירות אקוסטיים ניתן להתקין גם מחוץ למבנה בתור חומה המבודדת את המבנה כולו מפני רעשי חוץ כמו מפעל הנמצא בסמוך, כביש ראשי ועוד. היום קירות אקוסטיים ושימוש בלוחות אקוסטיים בחלק מהמבנה אם לא בכולו הם מקובלים מאוד והפכו לחלק בלתי נפרד מהבניה.

 קירות אקוסטיים להקטנת רעש סביבתי

 

קיר אקוסטי נגד רעשים - מחיר

כאשר אנו מדברים על מחיר, לא מדובר רק על המחיר בנייה של קיר אקוסטי אלא גם על המחיר שישולם אם הוא ימצא נעדר. עם קיר אקוסטי מחיר יכול להשתנות, לדוגמה נכס הסובל ממפגעי רעש סביבתי בולטים, ערכו יכול לרדת גם ב- 10% (תלוי מהו מקור הרעש ומהי עוצמתו). לכן, כאשר מכניסים את מחיר הוספתו של קיר אקוסטי או שימוש בחומרים אקוסטיים במבנה, יש לחשוב לטווח ארוך מתוך ידיעה שמענה הולם לבעיית הרעש מהווה גורם יתרון משמעותי בקביעת ערך הנכס.

 

לסיכום,

אקוסטיקה אמנ בלתי נראית אך בהחלט נשמעת...

האקוסטיקה היא חלק בלתי נפרד מתכנון ובניה. חשוב לתת מענה בבניה על רעש סביבתי, ולמדוד אותו באופן מדויק ובכלים מקצועיים (ולא באמצעות אפליקציה בנייד...) ולהבין מהן המשמעויות, זאת ממש בדומה למדידת קרינה או כל גורם אחר הנוגע לסביבה. שימוש בחומרים אקוסטיים מהווה חלק חשוב בבניה ירוקה, וכיוון שגורמי הרעש עלו וממשיכים לעלות כל הזמן, תנאי התקן כל הזמן מתעדכנים בהתאם, ועם זה עולה גם חשיבותה של בניה עם בידוד אקוסטי מתאים.

 

לייעוץ והכוונה ע"י יועץ אקוסטיקה מקצועי - נשמח לשוחח אתכם ללא התחייבות