דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

הפתרון אידיאלי למצוקת הדיור בישראל - תיעוש הבניה

מבנה מגורים טרומי עם אבן טבעית
מבנה מגורים טרומי עם אבן טבעית

בניה מתועשת עומדת בימינו בחוד החנית של מקצוע הבניה, ביתרונותיה ותועלותיה הרבים ובמענה שהיא מספקת למגוון צרכים בשוק הדיור. בשנים האחרונות עולה גם בקרב הציבור הרחב המודעות לעובדה שתיעוש ענף הבניה יכול לקצר תהליכי בניה ולחסוך באופן משמעותי בעלויות הבניה, מה שפועל לטובת הצרכנים, הקבלנים ומדינת ישראל בכללותה בשל ייעול והגדלת תפוקות הבניה וסיוע בפתרון משבר מצוקת הדיור במדינה.

 

כמה עולה לבנות בית בישראל?

השאלה אולי נשמעת פשוטה, אך אינה כזאת כלל ועיקר ואין לה תשובה מספרית מוחלטת. אין שני בתים זהים הנבנים על אותו גודל שטח שהם בעלי עלויות בניה זהות. בחישוב עלויות בניה, הרבה מאד פקטורים שונים צריכים להילקח בחשבון, כגון: מחיר הקרקע, עלויות היטלים, מיסים ואישורים ועלות הגורמים המטפלים בהם (עורכי דין, וכד'), שכרם של כל אנשי המקצוע המלווים את הפרויקט – אדריכלים, קבלנים, מעצבים, מפקח, חשמלאי, מחיר הבנייה עצמה, מחיר הזמן ושכר הפועלים, וכיוצ"ב. בניה מתועשת מאפשרת לקצץ בעלויות של כל הגורמים הנ"ל, ויש לה יתרונות רבים אחרים.

 

מהי בניה מתועשת?

רבים טועים וחושבים שבניה מתועשת ובניה טרומית הן היינו הך, אך הן נבדלות זו מזו. בעוד שבבנייה טרומית מתקיים ייצור של חלקי בניין מכל הסוגים במפעל נפרד, מחוץ לאתר הבניה, והם מובאים לאתר על פי הזמנה וצורך, בניה מתועשת כוללת את כל שיטות הבניה המאפשרות לייעל ולזרז את תהליכי הבניה באמצעים תעשייתיים, כולל ייצור החלקים הנדרשים באתר עצמו בטכניקות מתקדמות תוך שימוש בכלים ומכונות בטכנולוגיות מתקדמות המגבירים את הקצב שבו ניתן לבנות. לדוגמא, כחלק משיטות הבניה המסורתיות, עבודות שלד הבניין מתבצעות על ידי יציקה של בטון (בטון דרוך או בטון מזוין) לתוך תבניות עץ המורכבות מחדש בכל פעם שיש צורך. בניה מתועשת מזרזת את התהליך, מכיוון שהיא משתמשת בתבניות מוכנות העשויות מפלדה. קבלן השלד אינו צריך להרכיבן או לבנותן בכל פעם מחדש, אלא רק להעבירן מוכנות ממקום למקום לפי הצורך, או לייצר את החלקים הנדרשים באמצעותן ולהציבם במקום הדרוש. במחקר של עיתון "גלובס" מ-2014 נמצא כי בניית שלד בבניה מתועשת מצריכה רק כ-5.6 שעות עבודה למטר בניה, בעוד שבניה קונבנציונלית נזקקת ל-10.1 שעות עבודה למטר בניה לאותה מטרה.

 

מדוע תיעוש הבניה כדאי כל כך?

מלבד העובדה שמדינת ישראל מעניקה תמריצים ומענקים לבניה מהירה ויעילה יותר, סיבה נוספת לעלות בניה נמוכה יותר, ישנן סיבות רבות ונהדרות אחרות להשתמש בבניה מסוג זה. בניגוד למיתוסים מן העבר, הוכח שבניה כזו איכותית ועמידה יותר מבניה מסורתית. בשל הפיקוח הצמוד והמקצועי הכרוך בבניה מסוג זה והכשרה מיוחדת של עובדים הצוברים ניסיון ספציפי בבניה מתועשת, איכות עבודת הבניה גבוהה הרבה יותר. בשל ייצור החלקים בטכנולוגיות מתקדמות ומכשור ממוחשב נוצרים חלקים ברמת דיוק וגימור גבוהה יותר, מחומרים איכותיים יותר. עובדות אלה תורמות לעמידות וחוזק הבניה.

אף שהעסקת עובדים המומחים בבניה מתועשת עולה יותר, היא משתלמת יותר בטווח הארוך לקבלנים ומנהלי פרויקטים, מכיוון שעובדים אלה מסוגלים להתקדם בבניה בקצב גבוה הרבה יותר מפועלי בניה מסורתית. על פי המחקר של "גלובס", משך בניית בניין בן 7-9 קומות בבניה מתועשת מבוססת פלדה הוא 11 חודשים, לעומת 18 חודשים בבניה רגילה. לגבי בניית צמודי קרקע, הפער בולט אף יותר – 6 חודשים בבניה מתועשת לעומת 12(!) חודשים בבניה קונבנציונלית, פשוט כפול.

 

בנייה ירוקה

בניה מתועשת אינה נזקקת לאותה כמות עובדים כמו בניה רגילה, ואין גם צורך בפיגומים. מלבד השיפור בבטיחות, עובדות אלה מאפשרות בניה המפיקה זיהום רעש נמוך הרבה יותר והרבה פחות לכלוך ואבק. גם ייצור החלקים מראש במכשור טכנולוגי מאפשר הפחתה משמעותית בכמות האבק, הלכלוך וזיהום האוויר המעורבים בבניה. אין צורך בשינוע חלקים במשאיות, מה שמאפשר חיסכון בשריפת דלק וזיהום אוויר. משך הבניה קצר יותר, ולכן מעט הזיהום הנוצר בכל זאת בתהליך נמשך זמן קצר יותר.

 

וגם איכותית

אשקריט, חברת הבת של אשטרום, מנצלת את כל יתרונותיה של הבניה המתועשת שפורטו כאן ולוקחת אותה צעד אחד נוסף קדימה באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות שהיא מייבאת מן המדינות המפותחות ביותר בעולם וכאלה שהיא מפתחת בעצמה. רק בשנת 2017 סיפקה אשקריט כאלף דירות מוכנות, נתון מדהים בהספקו עבור חברת בניה בודדת. בשל כך לאשקריט הידע והניסיון המקצועי המובילים בישראל בתחום הבניה המתועשת והיכולת למקסם

 

אולי יעניין אתכם גם:

מה הקשר בין בניה ירוקה ובניה מתועשת? >>

מדוע הביקוש לבניה מתועשת נמצא בעליה? >>

בניה מתועשת - כל הסוגים וההבדלים >>