דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

שוברים את הסטיגמות של הבניה הטרומית

תרשים לבניה טרומית
תרשים לבניה טרומית

בניה טרומית התפתחה ללא הכר בעשורים האחרונים, אך עדיין ניתן לשמוע מפעם לפעם ולא בצדק... הערות סטיגמטיות שליליות מפי אלה שלא טרחו לעקוב אחרי ההתקדמות העצומה בתחום. בעבר ישראלים נהגו לראות בבניה טרומית שם נרדף לבניה לא איכותית, שלא כדאי להשקיע בה מכיוון שאינה עמידה לאורך זמן. ואכן, בתחילת דרכה (לפני 50 שנה), נתגלו בעיות בבניה הטרומית והיו שצדקו על שנרתעו ממנה.

הבעיות נבעו מכך ששימשה בעיקר לבנית מגורים ארעיים לעולים חדשים, במעברות ובהתנחלויות, ולא תמיד בוצעה כראוי ובסטנדרט איכותי גבוה. הבניה הטרומית אז באה לתת מענה מהיר וזמני לעולים חדשים רבים.

מה שהיה נכון לפני 40 ו-50 שנה רחוק מאד מהמצב היום. את הזול, מהיר וזמני החליפו סטנדרטים גבוהים ביותר של איכות, בקרה ומקצועיות.

 

בניה טרומית מבטון - איכות, עמידות ומקצועיות ללא פשרה.

בניה טרומית היא טכניקת בניה שבה חלקי בניין מיוצרים מראש במפעל ייעודי ולא באתר הבניה עצמו. החלקים בדרך כלל מוזמנים מראש על פי מידות שנלקחו מתוכנית הבניה, או שהם חלקים בגדלים סטנדרטיים המתאימים לכל צורך. חלקים אלו עשויים לכלול את כל מרכיבי הבניה – קירות, תקרות, עמודים, חלונות, דלתות, רצפות, ועוד. לעיתים מדובר על חדרים שלמים הנבנים מראש, ואף על ביתנים מוכנים שנותר רק להציבם במקום ולערוך בהם מספר עבודות שדרוג מקומיות. כל אלו נבנים בצורה מתועשת במפעלים חדשניים ומתקדמים המאפשרים פיקוח ובקרה על כל תהליכי הייצור.

עלות נמוכה באיכות גבוהה בבניה טרומית

בניה טרומית מוזילה באופן משמעותי וניכר את עלויות הבניה. הדבר מתאפשר ממספר סיבות עיקריות:

  1. בניה מתועשת - הייצור ההמוני של החלקים המוכנים, המאפשר עבודה עם פס ייצור מהיר ומכונות מתקדמות, כמעט ללא מעורבות ידי אדם בתהליך. התבניות מוכנות מראש, וחלקים רבים מגיעים במספר גדלים סטנדרטיים, כך שאין צורך לחשב בכל פעם מחדש, לתכנן ולייצר במיוחד חלקים נדרשים. הם גם ניתנים לשינוע קל ומהיר על גבי משאיות העוברות בין אתרי הבניה וחוסכות בדלק וזמן הובלה.
  2. בשל העובדה שחלקי הבניין כבר מוכנים ואין צורך להכינם באתר עצמו. אפשר להיעזר בחלקים גדולים, כגון קירות טרומיים שלמים. כמובן שהדבר מאפשר לבנות במהירות רבה הרבה יותר – קומות שלמות נבנות בזו אחר זו על ידי הצבת חלקים טרומיים גדולים, ואין צורך להציב לבנה על גבי לבנה באופן ידני. אין גם צורך ליצוק בטון רטוב ולחכות ימים עד שיתייבש ויהיה מוכן להמשך עבודה. להצלחת הפרויקט חשוב לשים דגש בבחירת קבלן שלד בעל ניסיון מוכח בבנית פרויקטים בשיטה זו, המצריכה מיומנויות מיוחדות.
  3. מהפך הבניה המתועשת מביא לחסכון גדול בכח אדם הנדרש בבניה מסורתית. פחות כח אדם וזמן עבודה משמעותם פחות הוצאות וגם פחות תאונות עבודה וסיכונים לעובדים בשטח. אדריכלי בניין ומהנדסים שהוטל עליהם לעמוד בתקציב מסוים לפרויקט יכולים להיעזר רבות בבניה טרומית כדי לחסוך בעלויות ולקצר את משך הזמן.

הבניה הטרומית מתקדמת וצועדת עם הזמן

בניה טרומית ירוקה יותר ופוגעת פחות בסביבה – היא מונעת בניה מאסיבית וממושכת באתר עצמו, ובכך מפחיתה זיהום אבק ולכלוך המתלווים בדרך כלל לאתרים כאלה.

בשל השימוש במכונות ייצור רובוטיות מתקדמות ומערכות בקרה ממוחשבות, ניתן לייצר חלקים מדויקים מאד, בעלי גימור מושלם, המתאימים זה לזה באופן הדוק שאינו משאיר אפשרות לסדקים וחרכים.

מגדלי היוקרה בוחרים בבניה טרומית

בשל כל האמור לעיל, וגם מניסיון העבר הרחוק, ניתן היה אולי להאמין כי בניה טרומית פחות יציבה, חזקה או בטוחה מבניה רגילה. בימינו אין הדבר נכון כלל ועיקר. בניה טרומית עומדת בחזית הקידמה הטכנולוגית בתחום הבניה המתועשת, ואינה נופלת מסוגי בניה אחרים.

עם התפתחות החומרים בהם משתמשים בבניה מתועשת, הלמידה וההבנה כיצד לייצר בטון איכותי יותר והתקנים המחמירים הדורשים בקרת איכות וייצור מתמידות ואבטחת איכות חלקי הבנייה לפי התקנים, אין עוד ממה לחשוש – בניין טרומי אינו פחות בטוח מכל בניין אחר, וייתכן שאף בטוח יותר מהמוני בניינים ישנים שנבנו בעבר מחומרים טובים פחות ובפיקוח מחמיר פחות.

אין זה פלא שדווקא בשכונות יוקרה ובמגדלי הפאר הגדולים ביותר מעדיפים אותה על פני כל בניה אחרת. גם אדריכלים ומעצבי פנים מעדיפים אותה, מכיוון שהיא מאפשרת יותר חופש וגמישות ביצירתיות התכנון והעיצוב.

אנחנו באשקריט מנוסים ומתמחים בבניה מתועשת באיכות הגבוהה ביותר, העונה על כל הדרישות והתקנים, גם המחמירים ביותר. במשך שנים אנו בונים בנייני מגורים איכותיים בשיטת הבניה הטרומית, וחוסכים זמן וכסף רב ללקוחותינו.

פנו אלינו למידע נוסף בנושא.