דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

יעילות ספנקריט ברעידות האדמה

תרשים תנועה טקטונית ברעידת אדמה
תרשים תנועה טקטונית ברעידת אדמה

בשנים האחרונות ניתן לשמוע את הגיאולוגים מזהירים מפני רעידות אדמה שבמוקדם או במאוחר יפקדו את אזורנו. מיקומה של ישראל באזור גיאולוגי רגיש חושף אותה לסכנה מפני רעידות אדמה. לכן, בשנים האחרונות במיוחד נעשה ניסיון להפוך מבנים לעמידים בפני רעידות אדמה. התמוטטויות מבנים יכולות לגרום לפגיעה המונית בבני אדם ובמבנים עצמם. לא רק רעידות אדמה יכולות לגרום לכך אלא גם פיצוץ מבנים בזדון או בעקבות תאונה. תקרות לוח"דים או ספנקריט הבנויות על קורות טרומיות מפחיתות מן הלחץ ומורידות את הסיכוי להתמוטטות המבנה.

מהו ספנקריט?

ספנקריט או תקרות לוח"דים- תקרות הבנויות לוחות דרוכים. לוחות דרוכים הם שיטת בניה המוכרת בהנדסה האזרחית. לוחות אלה הם לוחות של בטון דרוך מזוין המקבלים תמיכה נוספת על מנת לעמוד בלחץ שיופעל עליהם. תהליך הדריכה הכולל מתיחה של הברזל גורמת לו להיות במצב של עומס מלאכותי בניגוד לכיוון עומס השימוש. הדבר יוצר איזון של עומסים המופעל על המבנה.

אם מדובר בתקרה, העומס המרכזי מופעל מלמעלה כך שהברזל מונח תחת התקרה יוצר איזון משקלים. התמיכה ניתנת באמצעות חיבור כבלים או מוטות פלדה. השימוש בלוח"דים חוסך בבטון, מה שמפחית ממשקל הבניין והופך אותו לקל ולכן עמיד יותר בפני רעידות אדמה או התמוטטויות מבנים מסיבה אחרת. ספנקריט, תקרות העשויות לוח"דים נפוצות במיוחד במבני ציבור בעלי שטח תקרה גדול. השימוש בתקרה זו חוסך את הצורך לתמוך במבנה באמצעות עמודים המהווים גורם מפריע ויוצרים משקל נוסף של המבנה.

ספנקריט - בטיחות מעל הכל

האם בטוח לבנות באמצעות תקרות לוח"דים?

מבנים עם ספנקריט מותאמים באופן ייחודי לשאת עומסים גדולים. בעקבות מקרים כאלה ואחרים, תקני הבניה הוחמרו, כולל התקנים העוסקים בשימוש בתקרות לוח"דים. היום ידועות היטב ההשלכות של בניה לא בטוחה הגורמת לא רק להתמוטטות המבנה הספציפי אלא להתמוטטות מבנים בשרשרת, דבר שיכול לגרום לאבידות רבות בנפש וברכוש. תהליך הייצור של לוח"דים מבוקר על ידי מכון התקנים וחברות המייצרות לוח"דים ותקרות לוח"דים צריכות לעמוד בתקני  ISO 9902 המחמירים.

תהליך הייצור של ספנקריט

ספנקריט מיוצר היום בשיטות חדשניות ומתוחכמות ומחומרים איכותיים בלבד. ישנו שימוש רב באוטומציה, למשל הזנת הבטון שנעשה באמצעות טכנולוגיה רובוטית במפעלים המתקדמים המתמחים ביצור לוח"דים ותקרות לוח"דים. במפעלים המתמחים בתחום ניתן להזמין תקרות לוח"דים על פי גודל שנקבע מראש, כך שישנו חיסכון בחומר ובעבודה והלקוח משלם על פי שטח התקרה לו הוא זקוק. שיטת הדריכה בתקרות היא דריכה על ידי כבלים לא מודבקים. הכבלים מסודרים על סולמות התמיכה ומפוזרים על פני כל שטח התקרה מלבד אזורים בהם הצפיפות גדולה יותר. כך כל כבל נדרך בנפרד מכבלים אחרים. 

יתרונות תקרות לוח"דים (ספנקריט)

כאמור, אחד היתרונות הבולטים של ספנקריט הוא משקלו הנמוך שאינו בא על חשבון חוזקו. באופן כללי, הבטון המזוין יוצר חוזק רב. המשקל הקל מפחית מן העומס ומשקל המבנה ומפחית את הסיכוי להתמוטטות. ניתן למנות יתרונות נוספים של תקרות לוח"דים:

  • תקרה דקה יותר: ספנקריט הוא דק יותר בהשוואה לתקרות סטנדרטיות.
  • חיסכון בחפירה במבנים תת קרקעיים: כאשר מדובר על מבנה תת קרקעי כמו חניון, התקרה הדקה יותר חוסכת בחפירה.
  • חיסכון בעמודים: גם כאשר המפתחים הם גדולים, תקרת לוח"דים חוסכת בעמודים מבלי לפגוע בחוזק המבנה.
  • ייצור פתחים ומעברים לפי הצורך: גם בתקרות לוח"דים ניתן ליצור פתחים ומעברים כאשר מוזזים הכבלים מהאזור המיועד. ניתן לעשות זאת גם לאחר היציקה.
  • עבודה קצרה יותר: לוחות הזמנים מתקצרים משמעותית בכל שלבי הכנת הספנקריט. הדבר מביא לחיסכון משמעותי בעלות הפרוייקט כולו.

באילו מבנים נפוצות תקרות לוח"דים?

תקרות לוח"דים נפוצות במיוחד במבנים ציבוריים. אלה יכולים להיות קניונים ומתחמי מסחר, אולמות גדולים, מוסדות ועוד. בנוסף, נעשה שימוש רב יותר ויותר בתקרות לוח"דים גם במבני מגורים גדולים כמו מגדלי יוקרה.

לסיכום, ספנקריט או תקרות לוח"דים הם שיטת בניה ההולכת והופכת נפוצה יותר ויותר, במיוחד במבנים גדולים. הברזל הדרוך שעבר מתיחה נותן לבטון משקל מנוגד. כך העומסים המופעלים על הבטון מתאזנים והוא הופך לחסין יותר בפני רעידות אדמה והתמוטטויות הנובעות גם מסיבות אחרות. בתקרות לוח"דים ובלוח"דים בכלל ישנו מיחזור רב של הבטון ככל שניתן כך ששיטה זו היא גם טובה לאיכורת הסביבה.