דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

ספנקריט: שימושים נפוצים בבניה טרומית באמצעות לוח"דים

ספנקריט
ספנקריט בבניה טרומית

ספנקריט נפוץ מאוד בבניה טרומית, בגשרים, מבנים גבוהים, קניונים ועוד.

הספנקריט הינו בעצם לוח"ד (לוח דרוך) העשוי מבטון מזויין שעבר דריכה (להרחבה ניתן לקרוא את: "המדריך למלא לבטון דרוך"). דריכה הינה מתיחת הברזל שאותו יוצקים בבטון בעזרת תבנית הידראולית ייחודית. כתוצאה מכך מתקבל לוח הבטון תכונה קפיצית. הוא נוטה להתרומם לכיוון מסוים ובכך מספק התנגדות למשקל הנשיאה הצפוי הכולל את משקל הלוח וכן משקלים נוספים מתוכננים.

מכיוון שהלוח"ד נוצק בתנאים מבוקרים ובעזרת ציוד מיוחד במפעל, הרי שמדובר בלוח בעל גודל ותכונות פיזיקליות סטנדרטיות. בנוסף, הוא רגיש להתאמה בעזרת קידוחים וניסור. לכן, הוא משמש בדרך כלל למקומות בהם מתקיימת תצורת בנייה מאד סטנדרטית ויש צורך להקים מפתחים רחבים. זה אומר שהלוח"ד מתאים פחות לבניה למגורים ויותר לבניה מסחרית וכן תשתיות.

שימוש בלוח"ד מציע חוזק משמעותי לצד משקל נמוך יחסית. כתוצאה מכך העומס הכללי על המבנה נמוך יותר והקונסטרוקציה יכולה להיות דקה יותר, דבר המשפיע משמעותית על העלות הכללית בבניה טרומית.

הכירו מספר שימושים נפוצים עבור ספנקריט (לוח"ד):

  • גשרים ומחלפים – מכיוון שגשרים ומחלפים נדרשים לשאת משקלים משמעותיים וזאת בעזרת מינימום תמיכה, הרי שהספנקריט מהווה פתרון מצוין המשלב חוזק עם משקל נמוך יחסית. בשונה מפרויקטים אחרים, הרי האתגר ההנדסי הטמון בבניית מחלפים וגשרים רב יותר, וכולל לעיתים בניית לוחות במידות ויכולות פיזיקליות ייחודיות. לכן, לעיתים קרובות הלוח"דים לפרויקטים מעיין אלה ייוצרו באופן מותאם ספציפית ואף בשטח הבנייה עצמו. 

  • מבנים גבוהים – מבנים גבוהים וגורדי שחקים נדרשים לחוזק רב לצד גמישות יחד עם משקל מבנה קל ככל האפשר. לכן, אין פלא שהלוח"ד מהווה פתרון איכותי לצרכים ההנדסיים של מבנים מסוג זה. השימוש בלוח"ד מספק יעילות רבה בעבודת הבנייה בשל הסטנדרטיות שמאפיינת את המשטחים, המשקל ויכולת החיבור המהירה. כתוצאה מכך משיגים מהירות ביצוע, דיוק וחוזק בהתאמת לדרישות ההנדסיות.
  • קניונים ושטחי מסחר – מקומות אחסון, אזורי התכנסות, תצוגה או מסחר שונים נדרשים לנשיאת משקל רב וזאת בעזרת מינימום תמיכה. דבר זה מאפשר דינמיות באופן חלוקת המחיצות במקום וכן הקמת קונסטרוקציות שונות בבניה קלה. הקמת שטחי מסחר בעזרת לוח"ד משיגה תוצאות אמינות ומהירות בשיטות מתקדמות. אין כל קושי להתקין על הלוחות הדרוכים גימורים שונים כמו רצפות ואת שאר חלקי המבנה הכוללים קירות ופאנלים שונים כמו זכוכית.
  • חניונים – בדומה לקניונים ושטחי מסחר אחרים גם חניונים נדרשים למרחבים כשבמקרה זה הדרישה לנשיאת משקל משמעותית יותר. קיימים מגוון לוח"דים ואלה מציעים יכולות פיזיקליות שונות על פי הדרישות ההנדסיות. יכולת הנשיאה המרשימה וכן הבנייה הפשוטה והמהירה הופכים את הלוח"ד לבחירה מתבקשת עבור חניונים. נכון הדבר גם לגבי הפשטות והסטנדרטיות של מבני החניונים. אלה מקלים ביותר על העבודה עם לוחות בגדלים סטנדרטיים ויכולת פיזית ברורה. הגימור בחניונים אינו מהווה אתגר גדול, אין כל קושי למרוח שכבת אספלט על גבי לוחות הלוח"ד וכן להעביר את התשתיות הנדרשות בתעלות. 
  • קורות סטנדרטיות – מבנה אינו חייב להיות עשויי מלוח"ד ובמקרים רבים ניתן להסתפק בחלקי לוח"ד מובנים וזאת עבור השלד בלבד. הקורות המובנות מציעות אלטרנטיבה מצוינת לבנייה וזאת מול מתכת. באופן טבעי הדרישה בדרך כלל ליחידות המציעות התנגדות טובה לגרביטציה ולכן מדובר בעיקר בקורות אופקיות. על גבי הקורות ניתן לחבר מגוון קונסטרוקציות האופייניות לבנייה קלה כמו קירות פאנל וכן רצפה. בנייה מסוג זה אופיינית למחסנים וכן מרכולים הממוקמים על הקרקע.
  • סכרים – סכרים מהווים דוגמה בולטת למצב שבו ההתנגדות הדומיננטית הינה צידית, אך עם זאת יש לא מעט לחץ בכיוונים רבים נוספים. הצורך להדוף את לחץ המים העצום דורש יכולות הנדסיות מרשימות ולבטון הדרוך יש את כל מה שצריך בשביל לעמוד במשימה. לצורך בניית סכר נהוג למתוח כבלים המעוגנים לסלעים הממוקמים בסביבת הסכר ולבצע מתיחה במקום.
  • מכלים גדולים – מתקני אחסון מעגליים גדולים לנוזלים ומוצקים, מחוזקים באמצעות קיבוע חישוקי מתכת אופקיים וזאת בכדי להתנגד ללחץ הפנימי של החומר המאוחסן. כמו כן משולבים כבלים מתוחים אנכיים להתנגדות לגרביטציה. תמיכות אלה מונעות לחץ לא סביר על מבנה הבטון וכתוצאה מכך מונעת פעירת סדקים בבטון.
  • כיפות ומכלים בלחץ גבוה – כיפות מאסיביות מהוות חלק חשוב ממעטפת ההגנה של מתקני גרעין וכן מתקנים נוספים בעלי פוטנציאל נפיץ. במתקנים מסוג זה ההתנגדות נדרשת להתקיים כנגד לחצים עצומים המופעלים מבפנים כלפי חוץ. בכורים גרעיניים יעשה שימוש במספר שכבות זיון ומתיכה אופקיות ואנכיות להגנה מרבית ואילו במתקנים של מפעלים פטרוכימיים יסתפקו בדרך כלל בחישוקים דרוכים אופקיים.

קראו עוד על ספנקריט במאמר: ספנקריט מנצחת את המלחמה ברעידות האדמה

לשירותכם: מחשבון לוח"דים