דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

מרכזים לוגיסטיים – מנוע חדש לצמיחה כלכלית, ניהול מלאי, ריכוז מרכזי אחסנה והפצה.

חזית פריקת משאיות במרלוג עם משווה גובה
חזית פריקת משאיות במרלוג עם משווה גובה

ברוכים הבאים אל העולם מודרני של תעשייה גלובלית

רובנו שמענו על כוונתה של חברת אמזון לפתוח מרכז לוגיסטי בישראל כדי להקל ולייעל את פעילותה בארץ הקודש. אמזון אינה החברה היחידה הבוחרת בדרך זו. מרכזים לוגיסטיים נפתחים חדשות לבקרים על ידי חברות ישראליות ובינלאומיות המבקשות להצטרף לעולם התעשייתי הגלובלי המודרני ולמקסם את יכולתן לפעול באופן רווחי ויעיל. אך מהו מרכז לוגיסטי, ומהי החשיבה העומדת מאחוריו?

מרכז לוגיסטי - לא עוד מחסן תעשייתי...

בניגוד למה שרבים אולי סבורים, מרכז לוגיסטי (מרלו"ג) רחוק מלהיות מחסן, ובוודאי שאינו אותו מחסן תעשייתי משמים שהכרנו בעבר. חברות בכל העולם, וגם בישראל, גילו שמשתלם להקים מתחמים גדולים בהם ניתן לרכז את כל פעילות הלוגיסטיקה, השינוע וההפצה של מוצרים ושירותים אותם הן מספקות. מרכזים לוגיסטיים רבים מאפשרים גם להקים בהם משרדים מרכזיים למטה החברה, אזורי אחסון מתקדמים בעלי יכולות טכנולוגיות שונות כגון קירור, שמירה על אחוזי לחות מסויימים ועוד. במקרים רבים הם משמשים גם לצרכי הטיפול, התדלוק והחנייה של רכבי התפעול השונים של החברה, ועוד ועוד, על פי הצרכים הספציפיים ותחום הפעילות.

תומכים ודוחפים קדימה את עולם השיווק

בשנים האחרונות, הצרכן הישראלי מעדיף באופן הולך וגובר לרכוש מוצרים ושירותים באופן מקוון. חברות ישראליות המבקשות להתחרות עם חברות הענק הבינלאומיות ולספק שירות אמין, יעיל ונוח לצרכן בישראל מבינות שיש להן צורך במרכזים לוגיסטיים שיתמכו בשיטות השיווק המתקדמות של ימינו, יספקו בסיס למסחר ברשת האינטרנט ויתחרו על כיסו של כל ישראלי. בענפי תעשיות מתקדמות כמו בניה מתועשת ניכרת מגמה שבמסגרתה אלמנטים רבים עברו מבנייה בשטח לייצור בתנאי מפעל.

הסחורות מחכות על מדפים, ואת מקומם של המחסנים הפשוטים והקטנים תפסו מרלו"גים גדולים ומשוכללים המאפשרים מסע רכישה מסודר, נוח ומהיר ככל הניתן, עד הגעת המוצר לידיו של הצרכן. מכיוון שהדגש בכלכלה הישראלית בימינו הוא על פתרון מצוקת הדיור של אזרחים רבים, חשיבותם של מרכזים לוגיסטיים בתחום הבנייה עולה אף יותר, מכיוון שבחישוב סופי הם מסייעים בהורדת מחירי בנייה ומאפשרים בנייה מהירה יותר.

 

מיקום מרכז לוגיסטי כחלק ממשימות הייעול

מרכז לוגיסטי (מרלו"ג) יכול להיות ממוקם באזור הנגיש ונוח לחברה אך גם נמצא מחוץ לעיר, מה שמאפשר תעבורה קלה יותר ועלויות נמוכות יותר בדרך כלל. לעיתים קרובות המיקום קריטי להשגת יעילות ורווחיות מקסימליות, במיוחד בישראל של ימינו, בה צירי תחבורה חשובים פקוקים במשך רוב שעות היום.

חברות הפועלות בארץ, בעיקר בתחום האופנה, המזון, הבנייה ומוצרי צריכה, יעדיפו פעמים רבות למקם את המרכז הלוגיסטי שלהן לצד עורק תחבורה שיאפשר חיסכון בדלק וזמן, והפצה מהירה של המוצרים והשירותים ככל הניתן. חברות אחרות, שפעילותן בינלאומית או כאלה העוסקות ביבוא ויצוא, עשויות להעדיף מיקום בתוך או לצד שדות תעופה או נמלים.

מחסן אוטומטי מתקדם

לב המרכזים הלוגיסטיים הוא בדרך כלל אזורי האחסון. חברות רבות מעדיפות היום להשקיע בבניית מערך אחסון רובוטי מתקדם, כולל מסועים, מנופים, ומלגזות, המנהל את כל המלאים וחוסך בכח אדם ובזמן, ומאפשר דיוק באיתור ושינוע המוצר הדרוש, כאשר האוטומציה מקטינה מאד את תדירות התרחשותן של טעויות ומאפשרת שירות אמין וטוב יותר ללקוח. מערכים אלו יכולים לכלול גם גישה ישירה למשאיות, רכבות או מכולות, מה שמייעל עוד יותר את תהליך ההפצה או הפריקה.

 

תכנון מרכזים לוגיסטיים

כדי להקים מרלו"ג מוצלח עבור חברה, הגורם המתכנן חייב להתמחות ולהכיר לעומק את צרכי החברה וחלקיה השונים. התכנון חייב להסתמך על נתונים מדוייקים ואמינים על פעילות החברה, לחקור לעומק את הצרכים העכשוויים ולהעריך את הצרכים העתידיים שהחברה מצפה לאור כיווני התפתחותה בהווה.

בימים אלו לא ניתן להתעלם מנושא הבנייה הירוקה, בנייה הלוקחת בחשבון צרכים סביבתיים ומשתמשת בחומרים מתכלים. בנייה ירוקה גם היא תורמת מאד למאמץ החסכון וההתייעלות, מכיוון ששימוש בסוגי אנרגיה מתחדשים, מחזור ובידוד מאפשרים חסכון רב בחשמל בשל צורך פחות בקירור וחימום. במקרים רבים מחליטים גם על שימוש במים ממוחזרים, שגם הוא תורם לחסכון ומסייע בשמירה על איכות הסביבה.

באשקריט רואים את הנולד

תכנון נבון המתמצא בפרטים, מנתח אותם ואת המגמות עליהם הם מצביעים באופן מושכל והרואה את הנולד יאפשר הקמה של מרכז לוגיסטי שידחוף את החברה קדימה, יחסוך זמן, כסף ומשאבים נוספים, יהווה מנוע שיווקי ותדמיתי וישפר את חוויית הצרכנים וצוות העובדים כאחד. אנו באשקריט מבית אשטרום מומחים בתכנון כזה.

פנו אלינו למידע נוסף, ייעוץ והכוונה.