EN
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

הצבת מיגונית באזורים ציבוריים – כיצד מוודאים שמדובר במיגון איכותי?

כיצד מוודאים שמדובר במיגון ציבורי איכותי
מאפייני מיגוניות איכותיות

מיגוניות הפכו לחלק מהנוף הציבורי שלנו כשהמציאות מכתיבה לדאוג להגנה ולבטחון בכל מקום. היום מוצבות מיגוניות בפארקים גדולים וקטנים, באזורים ציבוריים, במתחמי הופעות ובילויים ובכל מקום שבו מתכנסים יחד באופן קבוע אנשים והופכים חשופים לסכנות שונות.

למרות שהחברות המייצרות מיגוניות עושות זאת לפי הנהלים של משרד הביטחון ומאושרות על ידי הגופים הממשלתיים האחראיים, חשוב להבין מה מסתתר מאחורי ייצור המיגונית ולוודא שמדובר במוצר איכותי.

אלו הם כמה מהמאפיינים שחשוב שיהיו במיגונית

  • בנייה מבטון מזוין

מיגוניות מיוצרות בדרך כלל מבטון מזוין, זאת כדי להבטיח רמת בטחון גבוהה ככל האפשר והגנה מפני סכנות שונות. חשוב לעבוד עם חברות המייצרות מיגוניות לפי הסטנדרטים האלו. בטון מזוין הוא חומר גלם חזק, עמיד לאורך זמן וחסין מפני סכנות וטלטלות מה שמבטיח בטחון מקסימלי. על סוגי הבטון וההבדלים ביניהם תוכלו לקרוא במדריך המלא לבטון סרוך ומזוין.

  • פתחי אוורור

מיגונית בנויה כך שתהיה חסינה למפגעים שונים, מטילים כפי שנורו עלינו במהלך מבצע צוק איתן, אז הוצבו מיגוניות רבות בכל רחבי הארץ ועד לרעידות אדמה ומפגעים סביבתיים. אם זאת, חשוב שיהיה ניתן לעמוד בה ולשהות בה מבלי לסכן את הבריאות. פתחי האוורור של המיגונית הם חלק מהעיצוב שלה וחשוב להקפיד שהם יהיו נגישים.

  • התאמה למגוון גדול של מקומות

מיגוניות מוצבות היום בהרבה מאד פינות בערים וביישובים. לא רק בפארקים, אלא גם בגני משחקים, גני ילדים, תחנות אוטובוס והסעה, מוסדות ציבור וקהילה וגם במקומות כמו בסיסיים צבאיים, מפעלים ואזורים ציבוריים שונים ומגוונים.

אם אתם מנהלים פרויקט הצבת מיגוניות עבור רשות עירונית כלשהי, כדאי לוודא שאתם בוחרים מיגוניות שמתאימות למכלול המקומות בהם נדרש להציב אותן. בדרך כלל מיגוניות מגיעות במבנה די סטנדרטי שיכול להתאים למגוון מקומות שונים.

  • מרחב פנימי נוח

למרות שמדובר במבנה סטנדרטי שיש לו גודל ספציפי המוגדר מראש ושטח פנימי ידוע מראש, חשוב לתכנן סיטואציות שונות ולהבין שיש מקרים שבהם יכולה להיות צפיפות בתוך החלל הקטן. כדאי לוודא שהמרחב הפנימי מתאים למספר האנשים הצפוי במקרים הכי קיצוניים ולהציב מספיק מיגוניות במידה ומדובר במקום שאליו מגיעים בכל שעות היום הרבה מאד אנשים.

  • הצבה בטוחה במקום יציב

את המיגוניות מציבים במקומות שונים ומגוונים. חשוב לוודא שהחברה המספקת את המיגוניות מסייעת לכם בבחירת המיקום הנכון למיגוניות, כדי שהן יספקו את המענה הטוב ביותר למטרה שלהן. מיקום מרכזי, נגיש לאנשים שעוברים ושבים במקום, מיקום יציב ולא מסכן.

אם אתם מתכננים הצבת מיגוניות באזורים שונים, כדאי להתייעץ עם החברה שמספקת לכם את המיגוניות ולתכנן בכל אזור איפה בדיוק מציבים את המיגונית כשהיא מגיעה לשטח.

למה חשוב להציב מיגוניות באזורים ציבוריים?

אחרי שסקרנו את היתרונות והמאפיינים של המיגוניות ווידאנו שמדובר במוצר איכותי, חשוב להבין למה בכלל צריך לשקול הצבת מיגוניות באזורים ציבוריים.

אם אתם פועלים במסגרת רשות מקומית, מנהלים מוסד ציבורי גדול או אחראיים על מתחם פתוח גדול אתם בודאי חושבים על סיטואציות בהן יש מצב חירום וצריך להגן על כמות נכבדת של אנשים.

בתקופת צוק איתן, כשהאזעקות נשמעו בכל רחבי הארץ וכולנו היינו חשופים לסכנת הטילים, הוצבו מיגוניות באופן מהיר מאד במקומות רבים, בעיקר באזור הדרום. היום כבר ברור שסכנת הטילים יכולה להגיע לאזורים מרוחקים מעזה ולסכן גם את מי שגר באזור המרכז ואפילו באזור הצפון.

הצבת מיגוניות מסייעת לתושבים בכל מקום להרגיש הרבה יותר בטוחים. כששגרת היום נקטעת על ידי אזעקה והם נמצאים במקום פתוח, הכניסה למיגונית שניצבת ליד הופכת את כל האירוע להרבה פחות טראומתי.

לכן כדאי להציב מיגוניות בכל מקום שבו מתכנסים אנשים ולתכנן מראש היכן בדיוק נמצאים המיקומים האלו. ליד השוק העירוני, ליד מגרש הכדורגל בו משחקים ילדים אחר הצהריים, ליד הפארק בו יושבות אימהות עם ילדיהן או קשישים שיוצאים לנשום אוויר ובכל מקום אחר שחשוף לסכנות.

המיגוניות מעניקות הזדמנות לשמור על אורח חיים תקין ועל שגרת היומיום, להרגיש בטוחים גם בחלל הציבורי הפתוח ולחיות בשלווה, גם במצב בטחוני לא ברור.