דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

בניה ירוקה ובניה מתועשת - מה הקשר?

תרשים ציורי של הדמיה הנדסית
תרשים ציורי של הדמיה הנדסית

המחשבה על איכות הסביבה והרצון לחיות חיים ירוקים ככל האפשר נוגעים היום לכולנו. לא רק חובבי טבע מושבעים מבינים היום עד כמה חיסכון במשאבי טבע וסביבה תוך ייצור פסולת וזיהום מינימליים הם הכרחיים להמשך הקיום שלנו על כדור הארץ.

בנייה ירוקה

בדומה לענפים רבים בהם עלו השיקולים הירוקים והסביבתיים לראש סולם העדיפויות, כך נעשה גם בתחום הבניה, ולשם כך הבניה המתועשת מפשילה שרוולים ומתפתחת כל הזמן לכיוון מקסימום איכות בניה ומינימום נזק לסביבה החל משלב עבודות שלד ועד לגימור. היום גם מוסדרים נהלי בניה על ידי המשרד לאיכות הסביבה אשר מיישרים קו ומנחים בצורה ברורה כיצד להפוך את הבניה לירוקה. המושג בניה ירוקה לא כולל רק את תהליך הבניה עצמו שמטרתו ליצור פגיעה מינימלית בסביבה, אלא לאפשר לדיירי הבית לצמצם במשאבים סביבתיים ולחסוך, למשל, בחשמל.

שיטות בניה ירוקה מתקדמות לשמירה על הסביבה

היום נעשה שימוש רב יותר ויותר בשיטות בניה מתקדמות הנחשבות לשיטות בניה ירוקות. עם שיטות אלה נמנות בניה מתועשת, בניה מודולרית, בניה טרומית או בניה קלה. שיטות אלה מבוססות כולן על עיקרון דומה: הכנת רכיבים עבור הבניה מראש והבאתם מוכנים אל אתר הבניה כך שכל שנותר לעשות הוא לחבר את אותם חלקים אל המבנה באופן שיהיה בטוח ויציב.

מה הופך את שיטות הבניה המתועשת לידידותיות לסביבה?

ישנם מספר פרמטרים שהופכים כל אחת מאותן שיטות למתקדמות וירוקות:

  • חיסכון בפסולתהעובדה שחלקים רבים מיוצרים במפעל המרוחק מאתר הבניה חוסכת פסולת רבה, זיהום, אבק וגם רעש הפוגעים באיכות חיי התושבים באזור.
  • תהליך קצר: בגלל אותם מודולים מהם מורכב בניין טרומי, נחסכת עבודה רבה באתר הבניה והתהליך כולו מתקצר משמעותית. גם סיום העבודה תוך זמן קצר מיטיבה עם תושבי הסביבה.
  • שימוש בחומרי גלם שאינם פוגעים באיכות הסביבה: הן בייצור המודולים והן בתהליך הבניה באתר הבניה ישנה מחשבה רבה והתכווננות על שימוש בחומרי גלם שאינם מזהמים או פוגעים סביבתית. נעשה שימוש בחומרים שייצורם אינו דורש כמות גדולה של אנרגיה וכן נעשה שימוש בחומרי בניה מקומיים.
  • בניה בת קיימאבניה מתועשת היא בניה אשר הקו המוביל בה הוא בניה בת קיימא, חיסכון באנרגיה ובמשאבים. כבר בתכנון המודולים ומיקומם במבנה ישנה מחשבה על נצילות מקסימלית של אור טבעי, זרימת אוויר ומנגד יצירת קורות בטון לבידוד תרמי וקירות אקוסטיים לבידוד מרעש. תכנון כזה יביא לחיסכון משמעותי בחשמל.

בניה טרומית היום כבר לא מה שהיה פעם

עד לפני מספר שנים כאשר הוזכר מושג בניה טרומית רבים קישרו אותו עם בניה לא יסודית, לא מתוכננת היטב, בניה שכל מטרתה הוא להעמיד את המבנה במהירות. יתכן בעבר היה צידוק לסטיגמה שנוצרה אך היום אין לה עוד צידוק. בניה טרומית או בניה מודולרית מוקפדות ונעשות עם תכנון רב מאחוריהן. על מנת להקל ולזרז את תהליך הבניה בשטח, נעשית עבודה רבה מאחורי הקלעים המצריכה בחירת קבלן שלד מקצועי מאוד וללא פשרות. אופן בניית המודולים נעשה תוך היכרות יסודית ומעמיקה עם המבנה אליו הם מיועדים. אופן העמדתם וחיבורם נעשה ביסודיות רבה. רק במידה וחלקים מתאימים בדיוק מושלם למבנה הם מחוברים אליו. לפני צאתם של המודולים מהמפעל הם עוברים בדיקות ובקרות קפדניות ויסודיות.

בניה מתועשת רק עם כוח אדם מיומן ומקצועי

בניגוד לבניה קונבנציונלית בה מועסק כוח אדם רב שאינו מקצועי אלא לומד לבצע פעולה פשוטה וזהו כל הרקע שלו בתחום הבניין, בבניה מתועשת יש חשיבות רבה להעסקת קבלן שלד וכוח אדם מיומן. בבניה זו הדגש הוא על האיכות והמקצועיות ולא על הכמות. כיוון שתהליך הבניה קצר יחסית ניתן להתמקד בכל פעולה ופעולה שמתבצעות ולדאוג לכך שהן יעשו בקפדנות ובדייקנות רבה.

בניין טרומי שלא נבנה בקפדנות וביסודיות על ידי כוח אדם מיומן לא יחזיק ולא יעמוד בתקנים הנדרשים.

בנייה ירוקה רק עם חברה מקצועית

בשל המורכבות שלה והחשיבות שיש לכך שכל פעולה ופעולה תתבצע ללא שגיאות ותקלות חשוב לבדוק את רקע חברת הבניה בבניה מתועשת וירוקה. חשוב לוודא שלחברה ישנו ניסיון רב בתחום זה, לבדוק פרוייקטים קודמים שלה, לקרוא ואפילו לראות כיצד הם נראים בשטח.

לסיכום, בניה מתועשת היא העידן החדש של הבניה. היום כבר ידוע עד כמה יתרונות השיטה מאפשרים לא רק להתמודד עם ביקוש הולך וגובר לדירות אלא גם לבנות בצורה חכמה וירוקה שתחסוך לדיירים בהוצאות ותחסוך לכולנו בבזבוז משאבי כדור הארץ שיקרים לכולנו ותפחית משמעותית את הזיהום לעומת בניה קונבנציונלית.

 

"אשקריט מבית אשטרום" היא חברה אשר נוסדה בשנת 1963,  ונחשבת לחברה מובילה בישראל בתכנון, ייצור, שינוע והרכבה של אלמנטים מתועשים.
אנו עומדים בסטנדרטים בינלאומיים.
מחלקות הייצור השונות של החברה מנוהלות ע"י מנהלים בעלי ניסיון מוכח ורב שנים בתפעול וייצור מוצרים קונבנציונאליים ומוצרים דרוכים (שימוש בבטון דרוך).
מחלקת ההנדסה של אשקריט מלווה את החברה בכל שלבי התכנון והייצור ויוזמת פיתוח פתרונות הנדסיים חדשניים לשימוש באלמנטים מתועשים מבטון לפרויקטים שונים.
המעבדה של מפעלי החברה תומכת בקביעות בתהליכי הייצור, מרכזת ומבקרת את כל תוצאות ניפוי החומרים וחוזקם. 
אשקריט מצטיינת ביכולותיה הלוגיסטיות, המתבטאות בתכנון הנדסי ברמה גבוהה ביותר, תפוקה מירבית, שינוע פנים מפעלי יעיל, אחסון גמיש ואספקה ברמת שירות גבוהה לאתר הלקוח.
אנו מעסיקים מעל -100 עובדים בתפקידים מגוונים בתחומים שונים שכוללים:
הנדסה וייצור, בקרה ואבטחת איכות, הפעלת צמ"ה, שיווק, אדמיניסטרציה, כספים ושירות לקוחות.

מוזמנים ליצור אתנו קשר