דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

מיגוניות או ממ"ד?

אשה בתוך קופסת קרטון
אשה בתוך קופסת קרטון

המציאות הלא פשוטה בישראל בשנים האחרונות שינתה מעט את תושבי המדינה. בעקבות המבצעים השונים והמצב הביטחוני הרעוע לפרקים, אנשים החלו יותר ויותר להתעניין באפשרויות מיגון למקרה הצורך. 

גם אם ישנם מספר חודשים או אפילו שנים שבהם אנו זוכים לשקט, לצערנו כבר למדנו לדעת שבמדינה שלנו, אי אפשר לדעת מה יהיה מחר ואי אפשר להישאר אדישים. ולכן, עם הזמן ההתעניינות של אנשים רבים באפשרויות מיגון הפכו ליותר מכך, ואותם אנשים בחרו להתחדש באמצעי מיגון כדי להגן על ביטחונם במקרה הצורך, בתקווה שלא ייאלצו להשתמש בהם לעולם. לא מדובר רק באנשים פרטיים החוששים למשפחותיהם: בכירים בעיריות, במוסדות ציבור שונים, מנהלי מפעלים ועוד חושבים כיום על אפשרויות מיגון של עירם או מוסדותיהם לקראת המערכה הבאה, בתקווה כמובן שלא תתרחש. כדאי לדעת שישנן שתי אפשרויות עיקריות- מיגונית או ממ"ד.

כדי לעזור לכם להבין אילו אפשרות עדיפה, אספנו עבורכם מידע על כל אחת מהאופציות, בתקווה שלא תיאלצו לעשות בה שימוש לעולם. מהם היתרונות של מיגוניות ואילו אנשים מעדיפים את האפשרות של ממ"ד?
קראו עוד על: מיגון באזורים ציבוריים.

מיגוניות

מדובר באופציה הזולה מבין השתיים. מיגונית היא סוג של מבנה בטון מזוין, לא גדול במיוחד בדרך כלל, המאפשרת לשניים-שלושה אנשים (מיגונית קטנה) ועד שמונה-עשרה אנשים (מיגונית גדולה יותר) לשהות בתוכה בעת הצורך. בדרך כלל, השימוש במיגוניות נעשה בחצרות בתים גדולות, מוסדות ציבוריים, גנים ופארקים רחובות ערים או אזורי תעשייה.

מיגוניות ניתן לשנע על גבי משאית ובעזרת מנוף להניחה בייעדה החדש. מכיוון שהיא נמצאת מחוץ לבית, מבוגרים רבים בוחרים לוותר על האופציה הזו, בשל החשש שייאלצו למהר בעת אזעקה מביתם אל עבר המיגונית שנמצאת בחצר הבית. בדרך כלל, אותם אזרחים המשתייכים לגיל השלישי, מעדיפים שאמצעי המיגון יהיו בתוך הבית, וכאן אנו מגיעים לאפשרות השנייה.
קראו עוד על היתרונות והחסרונות של המיגונית.

ממ"ד

ישנם אזרחים, ולא רק מבוגרים, אשר חוששים מכך שאמצעי המיגון שלהם יהיה מחוץ לבית, ומתעקשים למקמו בביתם. האפשרות המיועדת עבור אלו שלא מוכנים לוותר על אחד החדרים בבית, היא הרחבת הבית באמצעות בניית ממ"ד. כך לא תצטרכו לוותר על אחד החדרים בבית, וגם להתחדש בחדר חדש, שיגדיל את הבית באופן משמעותי. אולם, עקב הדרישות הביטחוניות, אפשרות זו היא יקרה ביותר. ממ"ד אינו סתם חדר והחוק מחייב לבנותו בבטון עבה ולציידו באמצעי בטיחות שונים (כגון מפוחים), מה שמייקר את מחירו.

טיפ

טיפ קטן לסיום: כמו במקרים רבים, גם כאן רבים משאירים את נושא המיגון לרגע האחרון. לרגע שהצד השני מגיב, והמצב הביטחוני נפגע. בזמנים של מלחמה הביקוש לאמצעי מיגון הולך וגדל מן הסתם, והזמן שתיאלצו לחכות עד שתוכלו להתחדש במיגונית או בממ"ד יגדל. אז למה לחכות לרגע האחרון? החלטתם שאתם זקוקים לאמצעי מיגון? טפלו בנושא עכשיו, כדי שתהיו ערוכים ומוכנים לכל סיטואציה.