דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

מבנים ניידים - המדריך המלא

וו הרמה של מנוף
התקנת מבנים ניידים

מבנים ניידים תפסו תאוצה בעשור האחרון, השתדרגו מבחינת בנייה מתקדמת, איכות ורמת הגימור, והם מספקים פתרון מצויין למגוון צרכים. מה צריך לדעת לפני שמזמינים?

מהם מבנים יבילים?

כשמם כן הם – כל מבנה הבנוי כך שניתן לשנע אותו ממקום למקום הוא מבנה נייד. בשנים האחרונות המושג מתייחס בעיקר למבנים הבנויים בשיטות בנייה קלה ומהירה, כלומר בנייה בעזרת אלמנטים של בנייה מתועשת. הם משמשים למגורים, כמשרדים, כמחסנים, כחנויות, כאשר יש צורך במקלחות או שירותים ניידים, ועוד מגוון רחב של שימושים. הם מיועדים לשימוש לתקופה קצובה, כאשר לאחר תקופה זו ניתן להחליפם, למכרם, להעבירם למקום אחר, למצוא להם שימוש אחר, וכו'. לעיתים קרובות מבנה נייד הוא גם מבנה יביל, מבנה שניתן להרימו, להובילו ולהניחו בכל מקום שעבר הכנה מתאימה לכך.

דוגמא טובה היא המשרדים הניידים של חברות הנדל"ן המוצבים בשטח פרוייקטים חדשים למגורים, בהם עובדים נציגי החברה המוכרים את הדירות הנבנות. משרדים אלה מגיעים כיחידות מוכנות ומאובזרות, ובתום הפרוייקט – ניתן להעבירם לפרוייקט הבא בשלמותם, כך שהנציגים יכולים להמשיך את עבודתם בהם במקום אחר.

כיצד מכינים את הקרקע להצבת מבנה נייד?

ראשית, יש לערוך סקר של השטח כדי לדעת מהם גבולותיו ואיך ימוקם המבנה ביחס אליהם. בסקר בודקים שאין מכשולים שיש להסיר בקרקע, אם צריך לישרה ואם היא יציבה, גם במקרים של זרימת מי גשמים או תנועת חול.

בהמשך, יש לקבל היתר לבנייה מהרשות המקומית שבשטחה יוצב המבנה. לכל רשות תוכנית בניין וועדת תכנון ובנייה, והיא המתירה את הצבתו של המבנה על הקרקע. כדי לקבל את ההיתר יש להציג אישור לחיבור לרשתות מים, ביוב, חשמל, ולעיתים גם גז במקום. באזורים בנויים קיימות כבר רשתות כאלו, ולכן יהיה קל ומהיר יותר לקבל את האישורים הדרושים. באזור בתהליכי פיתוח ובנייה ייתכן כי הדבר ייקח זמן רב יותר ויהיה כרוך בקבלת אישורים לאזור כולו. לוועדה יש להגיש גם את תוכנית המבנה, החתומה על ידי מהנדס בנייה ואדריכל.

קבלן שלד ליישור הקרקע

כאשר מתקבלים האישורים הנדרשים והיתר הבנייה, יש להתחיל בתהליך הכנת הקרקע על פי הסקר שנעשה ותוכנית הבנייה. אם יש צורך ביישור הקרקע, זהו השלב שבו קבלן שלד מקצועי מבצע את היישור, ומוסיף או מסיר שכבות אדמה על פי הצורך. אם יש צורך בחיבור לרשתות המים, הביוב והחשמל –מכינים את התשתית הדרושה בשלב זה. לעיתים יש צורך גם ביציקת בטון כהכנה להנחת המבנה, בהתאם לסוג המבנה ומצב הקרקע.

אורך החיים של מבנים יבלים נקבע במידה רבה על פי השלבים הנ"ל וביצוע נכון שלהם. כאשר ההכנה של הקרקע וההצבה של המבנה נעשות באופן מקצועי ובעזרת הטכנולוגיות החדישות ביותר כדי לוודא את איכות ודיוק העבודה, אורך החיים של המבנה יהיה ממושך יותר וניתן יהיה לנצלו בבטיחות ובנוחות. בניגוד לעבר, שבו מבנים ניידים נחשבו ראויים לשימוש לכחמש שנים בלבד, היום הם יכולים לשמש אתכם למשך עשרות שנים.

אם הכנת הקרקע אינה נכונה, חיבור התשתיות לקוי או שהמבנה לא הוצב כראוי, יכולות להתרחש תקלות כמו נזילות ובעיות איטום ונזקים אחרים המקצרים את חייו של המבנה ומקשים על השימוש בו לאורך זמן.

מימון בנקאי למבנים יבלים

במקור, הלוואות משכנתא של הבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים יועדו למבנים נייחים בלבד. אך כיום, אם הפיכתם של מבנים יבילים וניידים לפופולריים כל כך, גם הבנקים הבינו כי יש להתקדם בנושא, ולרוב ניתן לקבל מהם הלוואות מתאימות גם לצורך מימון הצבת מבנה נייד. חברת בנייה מנוסה בתחום יכולה להפנות אתכם לגורמים מתאימים ולהנחות אתכם כיצד לקבל הלוואה למימון המבנה שאתם מעוניינים לרכוש.

כדאי לבדוק היטב את השוק ולבחור בחברת בנייה בעלת ניסיון ומוניטין מעולים. בחירה בחברה המתאימה יכולה לסייע לכם לקבל בסוף התהליך מבנה המתאים בדיוק לצרכים שלכם, שהותקן כראוי על גבי הכנה מתאימה, מה שיכול לחסוך לכם זמן וכסף רב בעתיד.

איזה מבנה נייד לבחור?

מבנים ניידים באים היום בעיצובים וגדלים שונים, עם או בלי חלוקות פנימיות, עם גג משופע או ישר, וכו'. העיצוב הפנימי והחיצוני של המבנה מתאים לצרכים שונים. עליכם לקחת בחשבון את העובדה שהמחירים משתנים בהתאם לבחירותיכם. למשל, מבנים ניידים עם גג ישר עולים פחות ממבנים ניידים עם גג משופע, מכיוון שניתן להובילם זה על גבי זה ולא אחד-אחד. התייעצו עם נציגי חברת הבנייה כדי לבחור עיצוב שיתאים לצרכים שלכם באופן מושלם.

מתלבטים?

אנו באשקריט נשמח לעזור לכם בכל שאלה, מידע נוסף והערכת מחיר.

אשקריט רואה לנגד עיניה את צורכי הפרויקט שלכם, וצוותי התכנון של החברה עושים ימים כלילות על מנת להעמיד לרשות הלקוח פתרונות מקוריים ומתוחכמים בעלי ערך מוסף רב. הפתרונות המוצעים על ידי אשקריט מתגברים על כל אתגר הרובץ לפתחו של הפרויקט בהיבטים לוגיסטיים, כלכליים, תכנוניים חוסר בכח אדם ועוד.