דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

יתרונות לוחות דרוכים

הרכבת קיר לוחד בהשחלה
הרכבת קיר לוחד בהשחלה

תחום הבנייה הפרטית והאזרחית עבר שינויים גדולים בעשורים האחרונים. שיטות מתקדמות של בנייה מוזילות את תהליכי הבנייה והיום ניתן לבנות מבנים מבטון דרוך העומדים בעומסים גבוהים במיוחד בזכות שיפורים הנדסיים מתקדמים. לוחדים הוא קיצור ללוחות דרוכים, שיטה הנדסית שבה ניתן לתמוך יציקות בטון בעזרת כבלים של פלדה. כבלים אלה עוברים ביציקה ומעלים בצורה משמעותית את העומס שניתן להעמיס על המבנה.

מהו לוח"ד

לוח דרוך הוא שיטה בבנייה שבה משתמשים בבטון מזוין ומפעילים עליו לחץ בעזרת כבלי פלדה או מוטות פלדה לכיוון הנגדי שעליו מתוכנן העומס על המבנה. באמצעות פעולה זו מקוזז לחץ המופעל על הבטון. ניתן לבנות לוחות דרוכים בשני שיטות עיקריות: "בטון דרוך בדריכת קדם" או "בטון דרוך בדריכת אחר". בשיטת בטון דרוך בדריכת קדם יוצקים את הבטון ובטרם הוא מתקשה מעבירים דרכו כבלי פלדה ואותם מותחים לפני התקשות הבטון. לאחר שהבטון מתייבש, משחררים את הכבלים וכוח המתיחה שלהם מועבר לבטון. בשיטה זו משתמשים בדרך כלל בבנייה טרומית לבניית מאגרי מים או לחיפוי למנהרות.

בשיטת "דריכת אחר" יוצקים את מבנה הבטון ומעבירים בו מעין שרוולים שישמשו למעבר כבלים לאחר הצבת המבנה במקומו. לאחר הצבת הלוחות והעברת הכבלים דרך השרוולים, מותחים את הכבלים ויוצרים תמיכה לבטון כדי לקזז ממנו לחץ. לאחר הצבת הכבלים נהוג למלא את החללים בחומרים צמנטים כדי להגן על הכבלים מפני קורוזיה וחלודה. בשיטה זו משתמשים בעיקר בבניית גשרים ארוכים, בבניית תקרות במבני תעשיה או אולמות גדולים.

יתרונות לוח"דים בבנייה

 לבנייה בעזרת לוחדים יש יתרונות רבים:

  • הגדלת העומס שניתן לשים על מבנה על ידי מומנט כפיפה הפוך על היציקה.
  • חיסכון בחומרי גלם כאשר ניתן להעמיס משקל רב על יציקה קטנה יחסית.
  • הקטנת משקל המבנה הבנוי בשיטת לוחד, ועקב כך הוזלה בעלויות התשתית.
  • שיטת לוחות דרוכים מאיצה את מהירות הבנייה בצורה משמעותית ומקצרת זמני בנייה.

השימוש בלוחות דרוכים דורש ידע הנדסי ושיטות בנייה מתקדמות יותר, אך מבנה שנעשה בו שימוש בלוחדים בצורה נכונה יכול לעמוד בעומסים גדולים יותר, בעלויות נמוכות יותר.

מחשבון לוח"דים

פרוייקטים לדוגמה

כדאי להשתמש בלוחות דרוכים בפרויקטים גדולים שבהם יש לחץ רב על היציקה או כאשר יש צורך לבנות משטחים גדולים במיוחד ללא תמיכה:

בבניית מאגרי מים עיליים מופעל לחץ רב על מבנה הבטון. לחץ זה הוא בכיוון אחד מתוך המיכל כלפי חוץ ויש צורך לתת תמיכה לבטון כלפי פנים. במקרה זה נעדיף להשתמש בשיטת לוחד בדריכת קדם. נכניס את הכבלים ליציקות הבטון כאשר הבטון לא התקשה עדיין ונתיך אותם. לאחר ייבוש והתקשות הבטון נשחרר את הכבלים ונעביר את כוח המתיחה לבטון לכיוון פנים מיכל המים. מכלי מים הבנויים בשיטה זו יכולים להכיל כמות גדולה של מים יחסית, תוך חיסכון משמעותי בבטון ועל ידי יצירת קירות מיכל דקים יחסית.

בניית גשר ארוך הוא פרויקט קלאסי עבור לוחדים וכדי ליצור גשר ארוך ללא תמיכה יש צורך בקורת בטון עבה במיוחד. על ידי שימוש בלוח דרוך ניתן להוריד את משקל הקורה הראשית בצורה משמעותית. בגשר נעשה בדרך כלל שימוש בדריכת אחר, כאשר ניצוק את הקורה הראשית ונשאיר בה תעלות להזנת כבלים. לאחר יבוש הבטון והנחת הקורה במקומה הסופי, נזין את התעלות המוכנות בכבלים מפלדה ונמתח אותם. לחץ הכבלים יהיה כלפי מעלה, כך שיופעל כוח מומנט כפיפה הפוך על הקורה הראשית, כוח המתנגד למומנט הנוצר מהעומסים המתוכננים לגשר.