דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

לוגיסטיקה מודרנית - ישן מול חדש

מחסן סחורה במרלוג
מחסן סחורה במרלוג

ההתפתחות האדירה של המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים) מורגשת בכל תחום בענפי התעשייה השונים, וכיום ניתן לראות חברות רבות המשקיעות בהקמתם של מרלו"גים נרחבים, מתקדמים ומתוחכמים. מהם השינויים שעברו המרכזים הלוגיסטיים בשנים האחרונות ומדוע זה קרה?

 

לפני המרכזים הלוגיסטיים

בעבר הלא-רחוק, תופעת המרכזים הלוגיסטיים לא היה משמעותית כל כך עדיין בתעשייה הישראלית, וניתן היה למצוא בודדים כאלה בארץ. פעילויות החברות הישראליות התקיימו ברובן באופן מבוזר, על פני אתרים שונים המרוחקים זה מזה, לעיתים מרחק רב. כך ניתן היה למצוא מחסנים של חברה באתר אחד, מחלקת טיפול ברכב, תדלוק וחניה לרכבי השטח במקום אחר, משרדים באתר שלישי, וכך הלאה.

במקום לקיים את כל פעילות החברה או כמעט את כולה במקום מרכזי שבו קיימת תקשורת ישירה בין כל הגורמים הנוגעים לפעילות, היא התקיימה בנפרד במקומות שונים ללא קשר פיזי ביניהם, מה שיצר זמני המתנה ארוכים בין הוראה וביצוע, בין שאלה לתשובה ובין החלטה ליישום. שינוע מוצרים, חלקים וחומרים דרש לעיתים קרובות מעבר בין האתרים השונים, מה שגזל זמן רב נוסף והעלה את העלויות הכרוכות בו. אין ספק שהנפגעים העיקריים היו הלקוחות, שנאלצו להמתין זמן רב עד לטיפול וקבלת מוצר או שירות מלא, ולשלם יותר בשל עלויות השינוע הגבוהות.

 

מה גרם להתפתחות המואצת של המרכזים והמחסנים הלוגיסטיים?

ישראל היא אחת המדינות הצפופות בעולם, בה אחוז הגידול באוכלוסייה הוא בין הגבוהים בעולם. ככל שמספר התושבים בה גדל, כך חלה האצה במסחר, שמשמעותה עלייה מאסיבית בצריכה של שירותים ומוצרים. במקביל חלה עלייה אדירה בתחרות עקב החשיפה לשירותים ומוצרים מחו"ל דרך האינטרנט, וכן עלייה במודעות הצרכנים ובדרישתם לקבל את הטיפול הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר ובזמן הקצר ביותר. רשתות שיווק מזון בארץ העדיפו בשנים האחרונות לקדם מותגים פרטיים שלהן, תופעה שחייבה אף היא התארגנות לטובת מחסן לוגיסטי חכם לאחסון ואספקה מקומיים יעילים ומהירים. המחאה החברתית של 2011, התחרות הגבוהה בענפי המשק השונים והאפשרות לרכישה אונליין חייבה חברות להתייעל במהירות, להוריד מחירים לקצר תהליכים ולאפשר מתן שירות ברמה גבוהה יותר ללקוחות.

למדינה עצמה היה חלק משמעותי במגמה, מכיוון שבעשור האחרון, עקב משבר הדיור, היא מעודדת יותר ויותר בנייה מתועשת המאפשרת מתן פתרונות דיור באופן יעיל ומהיר, תוך חסכון באנרגיה, זמן וכסף ומניעת פגיעה מיותרת בסביבה. בנייה מתועשת מחייבת החזקת מרכזים שבהם מיוצרים ומאוחסנים חלקי הבניין הנדרשים, ושמהם הם משווקים ומופצים לכל אתרי הבנייה הרלוונטיים. ככל שיעילות הפצת החלקים גבוהה יותר, כך עולה גם יעילות הבנייה המתועשת ומחירה יורד. דירות ומבנים חדשים נעשים זמינים מהר יותר, מה שמסייע בהורדת המחירים ללקוח.

 

במה שונים המרלוגים של היום מאלו שנהגנו לראות עד לפני מספר שנים?

עד לא מזמן, מרכז לוגיסטי שימש בעיקר כמחסן לחברה, ואולי גם כחניון לצי כלי הרכב שברשותה. היום מדובר על סיפור אחר לחלוטין. מרלו"ג של ימינו הוא ממש כמו עיר קטנה, הכוללת את כל השירותים והתשתיות הנדרשות לחברה כדי לבצע כהלכה את פעילותה העסקית. לפני כשנה פרסם אתר גלובס נתונים על מגמות חדשות בולטות בתחום המרלוגים. המאמר דן בפריחה המואצת של המרכזים, והסביר כיצד גרמו לשימוש בקרקעות שעד כה לא זכו לעדנה, מחוץ למרכזי ערים גדולות, בשל קרבתן לנמלי ים, תשתיות תחבורה נוחות או נמלי תעופה.

מגמות נוספות הניכרות במרלוגים החדשים כוללות גם בנייה לגובה. המרלוגים, שבעבר נטו להיות חדי-קומות וצמודי-קרקע, נבנים עתה כך שיכללו קומות רבות יותר כדי למקסם את ניצול השטח. חברות רבות בוחרות למקם את המרכז שלהן בכניסה לערים החשובות לפעילותן, או דווקא קרוב יותר ללקוחותיהם המיועדים. המרלוגים כבר אינם עוד מחסנים גרידא, אלא כוללים גם אזורי משרדים, מוסכים ותחנת תדלוק, רציפי העמסה, משרדי מכס ולעיתים קרובות גם אזורי שירותים לעובדים כגון חדרי אוכל, אזורי מנוחה ושהייה, אזורי הדרכה ועוד.

 

המרלו"גים של היום הם תוצאה של תכנון רב-שנתי שאינו עונה אך ורק על צרכי החברות ברגע זה, אלא צופה את צרכיהן העתידיים ויאפשר להם לשרת את לקוחותיהן באופן אופטימלי גם בעוד שנים רבות. הם מסייעים לכולנו בכך שהם חוסכים בשימוש באנרגיה, בזיהום אוויר – על ידי הסרת כלי רכב מיותרים מן הכבישים וקיצור נסיעות, ועוד, מורידים מחירים ומקצרים זמני שירות. הם מיישמים טכנולוגיות חדישות ומתקדמות המאפשרות גם הן ייעול וחיסכון בכח אדם, משאבים וזמן. אין ספק שבעתיד הקרוב נראה עוד ועוד מרכזים כאלה נפתחים ברחבי הארץ, מה שיאפשר לכולנו לקבל שירות מהיר וטוב יותר כמעט בכל תחומי החיים.

 

קראו עוד על: מרכזים לוגיסטיים - מנוע חדש לצמיחה כלכלית