דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

חשיבות הצבת מיגוניות

מיגונית
מיגונית

בשנת 2006 הכריז שר הביטחון דאז אמיר פרץ, כי פרויקט כיפת ברזל הוא החשוב ביותר בישראל כרגע וכי יש לפתח ולהפעיל את המערכת עוד לפני מערכת הלחימה הבאה. אנשים רבים גיחכו, חלקם אף צחקו וזלזלו בהחלטה של פרץ, בנימוק כי עדיף להשקיע בהתקפה מאשר בהגנה לאור החוזק שהפגין העורף במלחמות הקודמות והרצון לטפל באויבים עד חורמה. עם זאת, כאשר מערכת כיפת ברזל הציגה אחוזי הצלחה מרשימים במבצע צוק איתן, הנושא של הגנה על אזרחי ישראל לפני הכל הפך למקובל על כולם.

המערכת אפשרה לאזרחי ישראל לשמר על אורח חיים נורמלי באופן יחסי לאורך כל המערכה. עם זאת, בארץ יש רק מספר מועט של סוללות, שאפקטיביות יותר באזורים הרחוקים יותר מאזורי השיגור, כך שניתן זמן תגובה מספק. באזורים הקרובים יותר לקווי העימות, נרשמו פגיעות שהוכיחו בפועל את החשיבות של מיגוניות ציבוריות.

חקיקה ועמידה בתקנים

החקיקה בנושא ממ"ד וחדרי מיגון התחדדה ובהנהגה של מדינת ישראל עושים את הכל כדי שלכל אחד מאזרחיה יהיה איך להתגונן ברגע מתקפת פתע. ברוב הבתים, היחידות והמבנים שנבנו בשנות ה-90 והלאה יש חדרי ממ"ד על פי תקן, אך ליד הבתים הישנים והחשופים יותר הוצבו מיגוניות ציבוריות.

מיגונית היא חדר קטן המהווה מרחב מוגן המוצב במקומות אסטרטגיים במטרה לאפשר לאנשים לקבל הגנה מפני איום אווירי בדמות טילים או תקיפת מטוסים. החשיבות שלה היא קריטית הן לדיירים בדירות ישנות והן לעוברי אורח.

שינוע ודינמיות

חדרי ממ"ד הן לרוב גדולים, בנויים טוב, ממוגנים היטב, אך גם קצת מגושמים. מה שמבדיל את המיגוניות מהממ"ד הוא שהן קטנות יותר כדי שיהיה אפשר לשנע אותם במקרה הצורך ולהעביר אותם ממקום למקום בהתאם לדפוסי פגיעה שונים המתגלים עם הזמן או שינוי במיקום המערכה. מבחינת מיגון, אין הרבה הבדל והן בטוחות בדיוק כמו ממ"ד כשהן עוברות בדיקות קפדניות וצריכות לעמוד בכל התקנים לפני שהן מוצבות במרחב המיועד להן.

האופציה המועדפת בכל הנוגע להגנה היא כמובן מקלט או ממ"ד, אך חשוב שתהיה אלטרנטיבה גם לאלו אשר לא נמצאים במבנים, וגם לאלו אשר לא יכולים להרשות לעצמם התקנת ממ"ד או מקלט ביתי. מדובר במוצר שהוא אינו רשות ולכן, כשזה נוגע לביטחון, המדינה דואגת להצבת מיגוניות באזורים המוגדרים כמועדים לפורענות.

חשיבות הצבת מיגוניות

מיגוניות ציבוריות הוכיחו את עצמן לא פעם ולא פעמיים במהלך המערכות האחרונות. לא פעם סופר בתקשורת על עובדי מפעלים שרצו שניצלו, עוברי אורח שנמנעו מפגיעה ואפילו מאנשים שלא הספיקו להימלט למקלט קרוב, אך ראו מיגוניות והצליחו להיכנס אליהן בזמן. החשיבות שלהן הוא קריטי בכל עת והרשויות מבינות שיש מקומות שפשוט אי אפשר שלא להציב בהן אחת.

חברות רבות מתעסקות עם בנייה והצבה של מיגוניות על פי החוק. מדובר לרוב באותן חברות שבונות את חדרי הממ"ד המיוחדים ואפילו את חדרי החמ"ד, הלא הם חדרי מיגון דירתיים. החברות הללו מתמחות בבנייה הייחודית הזו והן כמובן עומדות בכל התקנים המחמירים שמציבה המדינה. חלק מהחברות גם מייעצות לגבי מיקום ההצבה בשירותים שפשוט מצילים חיי אדם בסופו של דבר.

קשה לראות מצב בו ישראל אינה צריכה להגן על עצמה בשנים הקרובות ולאור ההיכרות עם מצבי החירום, ברור לכל שאי אפשר לנהל חיים תקניים ללא מערכות הגנה טובות. זה מתחיל מהבנה שהעורף חייב להיות חזק, עובר דרך כיפת ברזל ונגמר במיגוניות איכותיות שיכסו כל "נקודה מתה" באזורים המועדים לפורענות. התקפה היא חשובה – אך קדושת החיים בישראל היא קריטית לכל אחד מאיתנו ולכן, ההגנה היא מה ששומר עלינו שפויים.