דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

מרחב מוגן מוסדי בבתי ספר מהיר ויעיל

מיגונית
מיגונית

בימים לא רגועים, בהם המצב בארץ מתחמם ונכנס חוסר שקט, חשוב להיות ערוכים ומוגנים. משך זמן ההערכות הופך להיות משמעותי מאוד במיוחד כשמדובר על מרחב מוגן מוסדי בבתי ספר ובשאר המקומות שצריכים לספק מרחב מוגן לאנשים רבים, כמו: מוסדות ציבור, בתי חולים, אוניברסיטאות ועוד. בחירת המיגונית כאמצעי מיגון מתאים ונוח המאפשר מענה מיגון מהיר יחסית, אך עדיין מצריך זמן מסוים להערכות מראש. 

מהי בדיוק מיגונית?

מיגונית הוא מבנה נייד העשוי בטון מזוין המספק הגנה מלאה עבור הנמצאים בתוכו, וניתן לשינוע והצבה בכל מקום שנדרש, החל מחצר מוסד חינוכי ועד למרכז שטח חקלאי.

כיצד התעורר הצורך במיגונית?

לישובי עוטף עזה הצורך במיגונית מוכר כבר שנים, אך לאחרונה גם אירועים בישובים שלחלוטין לא נמצאים באזור העימות כמו תל אביב או אזור השרון שמים שוב את האצבע על כך שהעורף רחוק מלהיות מוגן היטב. אמנם ישנה כיפת ברזל אך מעבר לכך קיים הצורך למצוא אמצעי הגנה נוחים, יעילים וכאלה שלא יהיה צורך בבירוקרטיה סבוכה על מנת להתקין אותם. כך עלתה הפופולריות של המיגונית כאמצעי יעיל ובעל מבנה היערכות והתקנה נמוכים משמעותית מהתקנת מתקני הגנה אחרים כמו מקלטים למשל. גם המדינה הבינה שיש להקל ככל האפשר על רשויות מקומיות או מוסדות ציבוריים בהתקנתה לשימוש כמרחב מוגן בעת הצורך, וכפי שניתן לראות, שעת הצורך יכולה להגיע כמעט ללא התראה מוקדמת ולזמן יש חלק משמעותי.

פטור לגבי הגשת תוכניות להצבת מיגונית

בעבר היה צורך בהגשת תוכניות לקבלת היתר בניה והצבה של מיגונית ניידת. עם התפתחות האירועים הביטחוניים המדינה השכילה להבין הבירוקרטיה כאן היא לא רק מקל בגלגלים אלא גם מעמידה את התושבים בסכנה. תחילה ניתן פטור להגשת תוכניות רק לישובי עוטף עזה הנמצאים בטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה, אך לאחר מכן הורחב הפטור לכל הארץ מתוך הבנה שהיום כבר לא ניתן לקחת את הסיכון ולהניח שתושבי אזורים אחרים נמצאים מחוץ לטווח הסכנה. אירועים שקרו בחודש האחרון הם עדות חיה לכך.

מהם המאפיינים החשובים של המיגונית?

ישנם מספר דברים שיש לבדוק בחיפוש אחר חברה מקצועית המציעה מיגוניות למכירה

  • בטון מזויין: בטון מזויין הוא חומר גלם עמיד וחזק לאורך זמן. השילוב של הבטון והברזל הופכים את המבנה לעמיד בפני טלטלות. עובי הקירות צריך להיות מספיק על מנת לספק הגנה, סביב ה- 30 ס"מ. כך גם התקרה והרצפה.
  • פתחי אוורור: מיגונית צריכה אמנם להיות אטומה ולספק הגנה מלאה מפני כניסת חומרי נפץ והדף אך עם זאת לאפשר כניסת אוויר בתנאים סבירים. לכן, פתחי אוורור במקומות מתאימים הם הכרחיים כדי לאפשר שהייה ממושכת בתוכה.
  • מרחב נוח: מעבר לאוורור, על מנת לאפשר שהייה ממושכת, מידות שטח המיגונית צריכות להתאים להכלת כמות אנשים משמעותית, לפחות כשמדובר בפתרון מרחב מוגן למוסדות ציבוריים. חשוב לוודא שהמפרט הטכני עומד בדרישות פיקוד העורף.
  • כמות מתאימה: אם הנכם מוסד ציבורי  זקוקים לחדרי מיגון עבור כמות אנשים גדולה, מעבר לעמידה בכל הסטנדרטים הנדרשים חשוב לקבל ייעוץ מקצועי לגבי מיקום וכמות המיגוניות הנדרשות ובחינת עמידה בייצור כמות גדולה בזמני אספקה מהירים.
  • מיגוניות מחיר וסבסוד: מומלץ לעשות סקר בין מספר חברות רציניות ולהשוות מחירים. מחירי המיגוניות ישתנה בהתאם לכמות ההזמנה, גודל היחידה והמפרט הפנימי, אך גם בהתאם לגודל החברה, הוותק והמוניטין. במקרים מסוימים ישנה גם השתתפות מסוימת של המדינה בעלויות בהתאם לסוג המוסד ומיקומו.

תשתיות מוקדמות

בכל הקשור למוסדות ציבור גדולים, את המיגוניות יש להציב במקומות נגישים ומרכזיים על מנת שקל יהיה להגיע אליהם ברגע האמת תוך שמירה על מצב בו אינן מהוות הפרעה או סכנה לציבור הרחב. המיגוניות יוצבו על משטח בטון חזק ויציב שהוכן מראש למניעת תנודות וזעזועים.

יעילות המיגונית גם בימים שקטים

יתרונה של המיגונית הניידת היא שבזמנים שקטים ניתן להעביר אותה למקומות אחרים במתחם ולעשות בה שימוש רב, תוך התאמה גמישה של התכנון הפנימי. מוסדות רבים עושים בהן שימוש כחדרי פעילות ומעצבים אותן מבחוץ ובפנים באופן המטשטש את שימושן המקורי / בטחוני מבלי לפגוע ברמת המיגון שהן מספקות ברגע האמת. הן יכולות לשמש כחדר משחקים ופעילות לילדים במוסדות חינוך או בתי חולים, חדרי חוגים במתנ"סים ועוד.

לסיכום,

מיגונית היא אמצעי מיגון נפוץ במגזר הפרטי, העסקי ובמוסדות ציבוריים מכל סוג. היכולת שלה לספק ביטחון מקסימלי בזמן מינימלי הפכה אותה לפופולרית ומועדפת על פני אמצעי מיגון אחרים. עם זאת, אל תחכו לשעת חירום והבטיחו ביטחון לעצמכם ולסביבתכם.

לייעוץ, הכוונה והצעות מחיר >> פנו אלינו עוד היום, ואל תחכו לרגע האחרון.

קראו עוד על: מיגון חכם תחת לחץ הזמן