דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

השיטות והשימושים השונים של לוחדים

חזית פריקסטים בהשחלה
חזית פריקסטים בהשחלה

לוחות דרוכים (לוחדים) המיוצרים מבטון דרוך מהווים שיטה נפוצה בתחום ההנדסה האזרחית. השימוש בהם חוסך עלויות ומבטיח חוזק של המבנה לטווח ארוך. לוחות אלה הן יציקות בטון מזוין אשר מקבלות תמיכה נוספת כלפי מקור הלחץ שיפעל עליהם. אופן הביצוע של לוחות אלה הוא בעזרת כבלים או מוטות פלדה היוצרים לחץ לכיוון אחד. המטרה של לוח"ד היא לחסוך בבטון ובכך להוריד את משקל המבנה כולו וזו שיטה אידיאלית כאשר יש עומס על הבטון לכיוון אחד ידוע מראש.  

כיום נעשה בלוחות דרוכים שימוש בשתי שיטות עיקריות:

  • דריכת קדם - הכבלים מוכנסים לבטון לפני היציקה והם נמתחים ומשוחררים רק לאחר שהבטון מתייבש. השימוש העיקרי בשיטה זו היא בתקרות טרומיות, כשלאחר יצור התקרה הדרוכה מעבירים אותה לאתר הבניה להרכבה.
  • דריכת אחר (Post-tensioned) – בשיטה זו יוצקים קודם את הבטון ובונים תעלות להכנסת הכבלים מאוחר יותר. לאחר שהבטון מתייבש, מכניסים כבלי פלדה ואותם מותחים ומקבעים. לאחר מכן ממלאים את התעלות בחומר מילוי כדי להגן על הכבלים מפני החלדה. שיטה זו מעולה להקמת גשרים או תקרות גדולות במיוחד.

לוחדים - שימושים רבים

לוח"דים נמצאים בשימוש במגוון פרויקטים, כגון תקרות, רצפות או חניונים במבני תעשיה. גם במבני ציבור כגון גשרים, מבנים בעלי תקרה בעלת שטח גדול, מאגרי מים ומנהרות ניתן להשתמש בלוח"ד:

  • תקרות לוח"דים במבני ציבור – תקרות בעלות שטח גדול דורשות תמיכה רבה יותר. השימוש בעמודים פוגע בחלל האולם ולכן שימוש בתקרת בטון דרוך היא האידיאלית. המשקל הכולל של התקרה קטן וכך ניתן להפחית את השימוש בתמיכת עמודים.
  • גשרים מלוחות דרוכים – בבניית גשר שאמור לעמוד בעומסים גבוהים ומשקלים של כלי רכב, נעדיף תמיד לבצע בעזרת לוח דרוך מסוג דריכת אחר. לאחר הנחת לוחות הבטון מעבירים כבלים בתעלות המוכנות מראש, הכבלים נמתחים באמצעות בוכנות הידראוליות וכך ניתן ליצור גשר שעומד בעומס גדול, תוך כדי חיסכון בבטון מזוין ובמשקל.
  • מאגרי מים – כאשר בונים מאגר מים עילי בצורת גליל, המים מפעילים לחץ רב על דופן הבטון הבנוי כקשת הפוכה ולחץ המים עלול לסדוק את הבטון. שימוש בלוח"ד מסוג קדם הוא הנפוץ ביותר במקרה זה. חלקי המיכל מיוצרים כחלקים טרומיים במפעל ומגיעים ליעד כאשר הכבלים הוכנסו במצב מתיחה לתוך הבטון לפני ייבושו. לאחר יבוש הבטון משחררים את מתיחת הכבלים והם מעבירים את מתח הדריכה לבטון. בטון זה מתנגד למשקל המים בצורה יעילה יותר לאורך זמן.

את הלוחות הדרוכים אפשר לרכוש בגדלים מוכנים מראש, או להזמין לפי מידות המבנה המתוכנן.

לשירותכם: מחשבון לוח"דים