דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

תכנון, בנייה והקמה של מחסן לוגיסטי

מבנה מסחרי טרומי כולל עמודים טרומים תקרת לוחדים עבודות גמר ותאורה
מבנה מסחרי טרומי כולל עמודים טרומים תקרת לוחדים עבודות גמר ותאורה

יותר ויותר חברות בוחרות להקים מחסן לוגיסטי הכולל תכנון מחסנים, אזורי תפעול של שרשרת אספקה והנהלה במתחם אחד מרוכז, שבו מתבצעות כל פעולות ניהול לוגיסטיקה והפצה הכלולות בתמהיל העסקי. אולם מה המתכון המנצח של מרכז לוגיסטי ותכנון מחסן לוגיסטי?

בהמשך מאמר זה תוכלו לקרוא בהרחבה על:

 • כיצד משרת מחסן לוגיסטי את הכלכלה העולמית?
 • מדוע השקעה במרכזים לוגיסטיים נחשבת להשקעה חכמה?
 • כיצד עסקים קטנים לומדים מהגדולים ועוברים למכירה מקוונת?
 • מחסן לוגיסטי - עד כמה זה מסובך?
 • עלות בניית מחסן לוגיסטי.
 • בעלי תפקידים לניהול נכון של מחסן לוגיסטי.
 • כיצד הביקוש הגדל למרכזים לוגיסטיים משפיע על מפת הנדל"ן בישראל.

לוגיסטיקה, תכנון וניהול לוגיסטי

לוגיסטיקה הוא תחום העוסק ברכישה, אחסון, תחזוקה, ושינוע של סחורה, חומרים, כח אדם ומתקנים מנקודת המוצא אל הלקוחות עפ"י דרישה. תכנון לוגיסטי כולל תכנון, יישום ובקרה של כל התהליכים בתוך שרשרת האספקה של המוצר / חומר, כולל תכנון אמצעי תחבורה, אסטרטגיית ניהול מלאי, אופן אחסנה, אופן אריזה ואבטחת המקום.

תחומי ניהול לוגיסטי בולטים: אספקת ציוד ליחדיות הצבא השונות, שינוע מטענים מסחריים וניהול החומרים במפעלים השונים. העברת מטענים וסחורות במגזר העסקי נקראת לוגיסטיקת שילוּח, ובמגזר הבינלאומי - לוגיסטיקת שילוח בינלאומי. מטרתה העיקרית של הלוגיסטיקה לספק מוצרים וחומרים למקום נדרש, בכמות המדויקת, בזמן הנכון ובמינימום עלות. 

 

3 עקרונות מנחים לבניית מרכזים לוגיסטיים:

 • מיקום - הוא מן הסתם הדבר הראשון שעליכם לבדוק לפני שיוצאים לעמל הבנייה וההקמה. המיקום הגיאוגרפי של המרכז הלוגיסטי ישפיע על הנגישות התחבורתית והשירותית שלכם לכל הגורמים החיוניים לעסק, לרבות עובדים, ספקים ולקוחות. כך למשל, מרחק וזמן הנסיעה והקלות שבה ניתן להגיע למרכז לצורך העמסת או פריקת סחורות, יקבעו את מידת היעילות וחיסכון העתידי בזמן וכסף. טיפ קטן לעניין המיקום- וודאו שהמיקום מאפשר גם התרחבות עתידית, כך שתהיה לכם האופציה להרחיב את המרכז בעת הצורך.
 • בחירת מחסנים לוגיסטיים - המחסנים הלוגיסטיים הם הבסיס לפעילות המרכז הלוגיסטי ולכן יש לבחון היטב את סוגי המחסנים שבכוונתכם לבנות. יש לקחת בחשבון שיקולים כגון גודל המחסן, נגישות הרציפים להעמסה ופריקה, יכולות להכיל ציוד נוסף, יכולת לקרר את המחסן וכדומה. המחסן הוא הלב של צינור ההפצה ולכן, יש להתמקד בבחירה שתענה על כל הצרכים.
 • פתרונות לוגיסטיים - מרכז לוגיסטי נועד לשרת צרכים רבים והוא חייב להיות מתוכנן באופן שיענה על כל הצרכים. כך תוכלו לייעל את העבודה ולחסוך בזמן יקר, כמו גם להגדיל את התפוקה. תשתיות המרכז הלוגיסטי הן עניין אחד ואילו היכולת לספק תמיכה לכל המעטפת הן עניין אחר. כשזה מגיע למעטפת, מדובר על תכנון אזורים שירותים נקודתיים והכרחיים, כגון משרדים ועד לאזורים רווחתיים, כגון תחנות מנוחה לעובדים. יש לציין כי הצרכים משתנים מחברה לחברה ויכולים גם במקרים מורכבים לכלול גם צורך במסעדות, תחנות אוטובוסים, משרדי לאספקת שירותים חיצוניים, חניוני רכב וכדומה. אולם לרוב, הצרכים פשוטים בהרבה וכל מה שנחוץ הוא לייעד להם מתחמים מוגדרים. 

חסכון בכסף כשיקול מרכזי בהקמת מרכז לוגיסטי ותפעולו

חסכון כספי הוא תמיד שיקול אבל לא בכל מחיר... מניסיון העבר של חברות גדולות, אפשר ללמוד שהרצון להראות חיסכון מיידי עלול לעלות ביוקר וכי השאיפה צריכה להיות חסכון לטווח הארוך. למשל, לא מומלץ להשוות את עלות התפעול וההקמה של מרכז לוגיסטי חדש לאלו של הישן. שהרי, סביר להניח שהעלות המיידית תעלה על זו שהיתה בעבר ואף תהפוך להוצאה אולם בחישוב לטווח ארוך, החיסכון כתוצאה מההתקדמות למרכז לוגיסטי יעיל ושירותי- תבוא גם תבוא.

 

לעניין זה, בעת הכנת תקציב לבניית המרכז הלוגיסטי, רצוי להכין תקציב גמיש, שמביא בחשבון איומים סביבתיים, חוזקות וחולשות של המתחרים והסביבה, לרבות רגולציה צפויה ובהתאם- לגבש את הצרכים העתידיים למצב העסקי הכלכלי המשתנה והדינאמי. על פי הערכות גורמים מנוסים, סטיית הערכת עלויות בניית מרכז לוגיסטי יכולה להגיע לכדי 25 אחוז בסעיף הוצאות בלתי צפויות מראש. רבע מכלל התקציב! קחו זאת בחשבון ותעזרו בסבלנות. 

מוזמנים ליצור איתנו קשר לקבלת הצעת מחיר.

עלות בנייה של מחסן לוגיסטי

חישוב עלות בנייה של מחסן לוגיסטי מורכבת ושונה מחברה לחברה. ההיבטים הכלכליים כוללים: עלות השטח (במקרה של בניית מרכז לוגיסטי), עלות השכרת שטח אחסון (במקרה של השכרת חלל), עלות מיסוי ותשתיות (ארנונה, חשמל, מים, היטלי רכישה) ועוד. ובאשר לעלויות שרשרת האספקה, המטרה היא באמצעות תכנון אסטרטגיה נכון להביא למינימום הוצאות ואיזון נכון בין הוצאות והכנסות.

 

מעבר לרכישת פתרונות אחסון, מערכות שינוע, מערכות מיחשוב, תשלום שכר כוח אדם וכדו', יש לקחת בחשבון נושאים נוספים כמו: עלות אחזקת מלאי, קצב ביקוש מול כמות מלאי של המוצר בשוטף, עלות ייצור המוצר במקרים בהם המרכז הלוגיסטי כולל גם את מערך הייצור ועוד. תכנון אסטרטגייה זו והערכת עלות בניית מחסן לוגיסטי תעשה ע"י גורם מקצועי ומומחה. הסטטיסטיקה אומרת שבשונה מבניית נדל"ן למגורים, החריגה התקציבית בבניית מרכז לוגיסטי מגיעה לעיתים גם ל סטייה של 25% - קחו זאת בחשבון.

הקמת מערך תומך למחסן הלוגיסטי

בניית מחסן לוגיסטי לחברה כרוך בראייה רוחבית ובהתגייסות כלל הארגון לטובת המטרה. המשמעות היא שיש לגייס את המערך כולו לטובת ביצוע פעולות הקמה ותפעול. אף גורם חיצוני לא יעשה את זה עבורכם כמו שרק אתם יכולים לעשות זאת על הצד הטוב ביותר עבור עצמכם. למשל, כל הנושאים המקצועיים, כגון הגנות על ציוד ואמצעי אבטחה, איפיוני משטחים, מיפוי ואיפיון טכני של מחסן החלפים, אומדן צריכת החשמל, בחירת ציוד ושיטות עבודה ועד לפרטים הקטנים, כגון סימוני ריצוף- את כל הפרויקטים הללו שישרתו את המערך- צריך לספק הארגון וכח האדם הקיימים.  אין מקצועי ויעיל מכך.

מה עוד צריך? כמובן להיות בקיאים בתקנות ובחקיקה, בתקני הבטיחות, בהליכי הוצאת טופס 4 ובקשר עם רשויות החוק והמינהל, כך שהפעילות תהיה מוסדרת עוד בטרם הכניסה למרכז הלוגיסטי - על הכל תקראו בהמשך מאמר זה.

הקמת מרכז לוגיסטי ומחסן לוגיסטי דורשים יכולת מוכחת בכל תהליך התכנון והביצוע. בחברת "אשקריט" בונים את כל האלמנטים המתועשים הנדרשים להקמת מרלו"ג. אנו מייצרים חלקים טרומיים מבטון כמו קורות ועמודים וכן קירות שלמים להקמת מרלו"ג במגוון גדלים. אתם מזמינים ואנחנו מייצרים על פי המפרט הטכני שקבעתם. 

מחסן לוגיסטי לשירות הכלכלה העולמית

הכלכלה העולמית מתאוששת, המסחר האלקטרוני מתפתח, הביקוש לאחסון הסחורות במחסנים לוגיסטיים גדל וכולם מרוויחים. המשקיעים בנדל"ן  - בעלי המרלו"ג, הסוחרים והיצרנים הזקוקים למקום אחסון חכם, גדול וזול, ולקוח הקצה שנהנה ממחירים זולים משמעותית בשל יכולות בעלי המסחר לצמצם עלויות ולהציע את אותו המוצר בפחות כסף. לא פלא שהביקוש למחסנים לוגיסטיים מגדיל את רווחי המשקיעים.

היכולת לרכוש מוצרים בצורה מקוונת מכל מקום בעולם מתקדמת בצעדי ענק, וגם הצרכן הישראלי, שאמנם קצת מקרטע מאחור ביחד לתופעה בעולם, גם הוא גילה את היתרונות של רכישה מקוונת ומכוון את עצמו לשם יותר ויותר. ממוצע רכישות אינטרנטיות לאדם בישראל עומד על בין 300-500 ש"ח בחודש, קצת פחות מהממוצע העולמי - פער שהולך ומצטמצם. כמות המכירות העולמית היא עצומה ואתה הולך ומתגבר הצורך במקומות אחסון עצומים בתוך מרכזים לוגיסטיים חכמים ויעילים לטובת אחסון, שילוח והפצה של המוצרים הישר אל בית הלקוח.

 

לומדים מהגדולים ועוברים למכירות מקוונות ושיטות אחסון במרכזים לוגיסטיים.

"יום הרווקים" הסיני שנחגג ב - 21 לנובמבר 2018 שבר שיא חדש בהיקף המכירות האינטרנטיות ביום אחד. מאות מיליוני סינים ומיליוני רוכשים מכל העולם שנהנו מהמבצעים בצעו רכישות בגובה של 18 מיליארד דולר. באתר המסחר הסיני "עליבאבא" בוצעו הזמנות ב 9.3 מיליארד דולר בפחות מיום. מייסד החברה הביע חשש בפני העובדים לגבי יכולת החברה לספק את המוצרים בזמן כפי שהתחייבה. 

מכירת מוצרים בצורה מקוונת היא לא רק לחיצה על כפתור של הצרכן. לחיצה זו היא רק תחילתו של מהלך מורכב תחת לחצים של זמן במטרה לספק את הסחורה עד לבית הלקוח במקסימום יעילות ומינימום זמן. לשם כך יש צורך בתכנון לוגיסטי ואסטרטגי של שרשרת פעולות מקצועית ומדויקת אותה ניתן לקיים בתוך המחסן הלוגיסטי.  בין אם מדובר באתרי מסחר קטנים או חברות בינלאומיות גדולות כמו איביי, עליבאבא, אמזון, אופיס דיפו, טויס אר אס ועוד, בכולם הרוכש מצפה לקבל את המוצר שרכש כמה שיותר מהר, ובחלק מהמקרים אפילו באותו היום עצמו.

מחסן לוגיסטי - עד כמה זה מסובך?

מהות מרבית העסקים המסתייעים במחסנים בתוך מרכזים לוגיסטיים היא פעולת תיווך בין העסק המוכר לקונים, כשהמרלו"ג אחראי על הלוגיסטיקה. החלק הכביכול מסובך הוא התכנון ובניית האסטרטגיה, כאן כמובן צריך להסתייע בחברה מקצועית לבניית מודל מערך השיווק על כל חלקיו. החל מבחירת מיקום המרכז הלוגיסטי, דרך שרשרת פעולות של אחסון, ניהול הסחורה, שינועה בתוך המחסן ואספקתה על לבית הלקוח.

תוכלו לקרוא על הנקודות החשובות בתכנון פונקציונלי של מרכז לוגיסטי כאן.

בעלי תפקידים לניהול נכון של מחסן לוגיסטי.

 • מנהל רכש לוגיסטיקה
 • מנהל הפצה
 • אחראי ניהול מחסן ממוחשב
 • מנהל שרשרת אספקה
 • מנהל לוגיסטיקה לאחר מכירה
 • מנהל לוגיסטיקה לסיפוק פסולת

הביקוש למרכזים לוגיסטיים גדל ומשפיע על מפת הנדל"ן בישראל.

מרכזים לוגיסטיים מצריכים לקחת בחשבון גם שיקולים אסטרטגיים הקשורים למיקומם הפיזי מעבר לתפעול הפנימי של המרלו"ג. בשל הצורך לספק את המוצרים במקסימום יעילות ובמינימום זמן, מיקום המחסן עובר ממחסן ליד תעבורה ציבורית נוחה אל תוך מרכזי הערים.

 

קראו עוד:

מאמר: על הגורמים להקמת מרלו"ג, היתרונות הכלכליים ועל ההתמחות של אשקיט בבניית מרכזים לוגיסטיים קראו כאן

לייעוץ והכוונה - מוזמנים ליצור איתנו קשר