דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

הצורך בקירות אקוסטיים

תרשים סכמטי למבנים
תרשים סכמטי למבנים

זיהום רעש ויזואלי ושמיעתי הם מהבעיות הסביבתיות הנפוצות והמטרידות ביותר במדינות מודרניות. כולנו נחשפים אליהם ונפגעים מהם ברמות שונות של רגישות ופגיעה. מחקרים מצביעים על שלל השלכות בריאותיות ונפשיות שלהם בבני אדם. שלטונות וארגונים ברמת המדינה וברמה המקומית מנסים להילחם בתופעה, לא תמיד בהצלחה רבה.

לשם כך קיים אמצעי יעיל שאולי אין משתמשים בו די הצורך – הצבת קירות אקוסטיים. קירות אקוסטיים במרחב הציבורי נותנים מענה לשני סוגי זיהום הרעש מהם – מענה להטרדות רעש אודיטורי ומענה לרעש ויזואלי, לעיתים לשניהם בו זמנית ופעמים אחרות לפחות לאחד מהם.

 

חסימת רעשים באמצעות קירות אקוסטיים בצורה יעילה

קירות ומבנים אקוסטיים לא שייכים רק למרחב הביתי כפי שרבים סבורים, ואינם משמשים רק לחסימת רעשי שכנים מרעישים או מסיבה בבית הצמוד. קירות ומבנים אקוסטיים מסוגים שונים יכולים בהחלט להתאים גם למרחב הציבורי ואף להביא בו תועלת רבה.

קירות אקוסטיים חוסמים וסופגים רעשים בצורה יעילה

בשנים האחרונות, קירות אלו בנויים מאלמנטים מיוחדים ובטכנולוגיות וחומרים חדשניים לבידוד וספיגת רעשים המסייעים להילחם במפגעי רעש. בכבישי הארץ ניתן לראות מקומות רבים שבהם הצבת קירות אקוסטיים למניעת רעש מכבישים שיפרה לאין ערוך את חיי התושבים המתגוררים בסמוך לכביש, כמו לדוגמא בכביש 75 צפון. הקירות האקוסטיים שהוצבו בכביש זה ובמקומות נוספים סופגים רעשים וחוסמים את זיהום הרעש במידה רבה עבור התושבים המתגוררים בסביבתם. הם מאפשרים להם חיים נורמליים ואיכותיים, ללא רעש מנועים, צפירות ואגזוזים מן הבוקר ועד הלילה.

הסתרת מפגעים חזותיים בעזרת קירות אקוסטיים

קירות אקוסטיים מצוינים בחסימת "רעשים בעיניים" ומסתירים מפגעים חזותיים או פינות מוזנחות, שלצערנו קיימות עדיין במקומות רבים. במקום לראות כביש אפור ומשמים, ניתן ליהנות מצבעים נעימים לעין ומרגיעים, או מעיצוב ייחודי המשדרג את האזור. במקום נוף של אלמנטים אורבניים או תעשייתיים מכוערים, הקירות מביאים אלמנטים של אסתטיקה פונקציונלית ותרבות של עיצוב.

קירות אקוסטיים כחלק מעיצוב סביבתי

בימינו קיימת כבר מודעות גבוהה יותר מבעבר לצורך בעיצוב סביבתי מותאם ואנושי שיספק סביבה נעימה למגורים, תנועה ובילוי. סביבה אסתטית תורמת לאיכות החיים של בני האדם החיים בה, משפרת את מצב רוחם ואת תפקודם היומיומי. אין ספק שכולנו רוצים שילדינו יחיו בסביבה יפה, מטופחת ומעוררת רוגע ושלווה, ואולי אף מעודדת תחושת חיבה לאמנות ואדריכלות ומטפחת סקרנות טבעית. קירות אקוסטיים יכולים להשתלב גם במאמץ זה.

בבנייתם של הקירות מושם דגש רחב ומשמעותי גם על הצד האסתטי, מכיוון שהם אמורים לשמש לרווחת התושבים והמבקרים באזור לאורך שנים רבות. ניתן לעצבם במגוון סגנונות, תוך שילוב בטון אדריכלי וחומרים נוספים, צורות וטקסטורות. ניתן לקשטם ביצירות אמנות או בעיצובים מקוריים ומעניינים. עושר האפשרויות הוא בלתי נגמר. קיר אקוסטי מעוצב יכול לשפר את מראה של שכונה ישנה יותר ולעדכן אותו. הוא יכול לחבר בין תושבים ולספק גם מחסה, לעיתים בשילוב צמחייה ירוקה, שבצילו ניתן ונעים לקיים חיי קהילה בריאים יותר.

 

יתרונות נוספים

בבואנו לדון בנושא קירות אקוסטיים מחיר ועלות העניין הופכים את הכל לכדאי הרבה יותר. מחירם של הקירות האקוסטיים סביר, ובנייתם אינה מצריכה הכנה תשתיתית רחבה ויקרה, ולכן הם משתלמים ושווים את ההשקעה ביחס לתועלת הגבוהה שלהם. הבנייה מהירה מאד, וכאמור, קיים מגוון רחב מאד של אפשרויות לבחור מהן בצבע, צורה, טקסטורה, עובי, גובה, חומרים, שקיפות ועוד.

חברת "אשקריט", חברת הבת של "אשטרום" היא מן החברות המתקדמות בארץ בטכנולוגיות בנייה והצבה של קירות אקוסטיים. החברה מייצרת את הקירות בעצמה, וניתן לבחור בין קירות מוכנים מראש לבין קירות בהזמנה מיוחדת שבאמצעותה תקבלו חופש עיצובי רב יותר. אשקריט תורמת לטיפוח מראה הארץ תוך פיתוח תרבות של אסתטיקה ועיצוב, קהילה וסביבה. מוצריה מספקים איכות חיים לאלפי אנשים בכל רחבי המדינה.