דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

ההבדלים בין בנייה מתועשת ובנייה טרומית

תרשים ציורי של מפעלים
תרשים ציורי של מפעלים

אם בעבר היתה דרך אחת לבנות בניין, היום כבר אפשר למצוא שיטות שונות המביאות בסופו של דבר אל הבניין השלם. הנטייה היום היא לא להשאיר את כל העבודה לאתר הבניה ולצרף לבנה ללבנה כמו בבניה המסורתית, אלא להשתדל עד כמה שאפשר להכין רכיבים מסוימים מראש מחוץ לזירת הבנייה. בניה מתועשת ובניה טרומית הן שתי שיטות בניה, אשר במובנים רבים דומות זו לזו ושתיהן מבוססות על העיקרון של לבנות בניין מאלמנטים מתועשים מוכנים מראש במפעל, הובלתם אל מתחם הבנייה וצירופם זה אל זה כמו פאזל.

בניה טרומית כסוג של בניה מתועשת

יש המתייחסים אל הבניה התעשייתית כאל שם כולל למספר שיטות בניה המספקות פתרונות מתקדמים בהן מוכנים רכיבים מסוימים של הבניין מראש כך שהתוצאה היא תהליך בניה קל, מהיר ונוח יותר. אם מתייחסים אליה כאל שם כולל, ניתן לראות את הבניה הטרומית כמקרה פרטי של הבניה המתועשת. כך, גם בניה קלה נחשבת לסוג של בניה מתועשת. עם זאת עדיין ישנם הבדלים בין שני סוגי הבניות.

המגמה - להפוך את אתר הבניה לאתר ייצור

על פי גישה זאת, תיעוש הבניה כולל ייצור רכיבים המיועדים לבניה כחלק מתהליך הבניה. כך, ייצור רכיב מסוים נעשה כמו סרט נע וממוקם מייד במקום המיועד לו בבניין. ייצור זה מהווה חלק אינטגרלי מיצירת שלד הבניין, והרכיבים מיוצרים בקצב ייצור תעשייתי.
למשל, אם בבנייה קונבנציונלית של מבנה מבטון מזויין ישנו שימוש בטפסות עץ המורכבות בכל פעם מחדש לצורך יציקה, בבניה זו ישנו שימוש בטפסות פלדה רב פעמיות המאפשרות לייצר את אותם חלקי מבנה בקצב מהיר הרבה יותר. ישנם גם רכיבים קטנים וספציפיים שכן מובאים מראש כמו קורות או עמודים. כך ניתן לבנות בניינים רבי קומות או מבנים מורכבים כמו בבניית גשרים.

 

התייעלות תהליך הבנייה באמצעות בניה טרומית

אם ההכנה של אלמנטים הבניה מראש נעשית במרכיבים קטנים וספציפיים, בבניה טרומית הלכו רחוק יותר בכל הקשור להכנה מראש. בבניה זו מוכנים חלקים גדולים של המבנה במפעל בייצור מראש. הדבר דורש מיומנות ומומחיות רבה בהנדסת בניין והיכרות מדויקת של הבניין הנבנה. בבניה טרומית יכולים גם חדרים שלמים להבנות מראש במפעל וכל שנותר לעשות באתר הבניה הוא פשוט להרכיבם.

אין ספק ששיטה זו מקלה מאוד על הבניה עצמה ודורשת הרבה פחות כוח עבודה. עם זאת, היא כן דורשת דיוק בעבודה באתר הבניה וכמובן תכנון וייצור מוקפדים מאוד. אותם חלקי מבנה - חדרים, חלקי קירות או רצפה המיוצרים מבטון מזוין ובטון דרוך צריכים לשמור על יציבות המבנה או באיטום שלו ולכן נדרש פיקוח של מהנדסים ואדריכלים בעלי ניסיון בבניה מסוג זה.

 

יתרונות בולטים של שני סוגי הבניות

גם בניה מתועשת וגם בניה טרומית חוסכות עבודה, זמן וכוח אדם באתר הבניה. הן גם חוסכות את הצורך בכלי עבודה יקרים וגדולים וחוסכות את הצורך לעבוד עם פיגומים. בניה טרומית מזרזת את תהליך הבניה עוד יותר שכן יש רכיבים המיוצרים במפעל זמן רב לפני שהבניה מתחילה כך שחלקים רבים למעשה מוכנים. כל שיש לעשות הוא להרכיבם יחד לבניית בניין טרומי. שיטה זו נחשבת גם לשיטה ירוקה וידידותית לסביבה כי היא מביאה לייצור מינימום פסולת ואבק באתר הבניה כך שחברות בניה רבות משתדלות להשתמש בה עד כמה שניתן.

בדרך לבניה אינטנסיבית

אין ספק כי היום, כאשר מגדלים צומחים בערים רבות כמו פטריות אחרי הגשם, תיעו תחומי הבניה הוא הכרחי ממש. בניה קונבנציונלית היא איטית הרבה יותר, דורשת כמות גבוהה של עובדים, גם אם לא מיומנים. דבר שכן יש לקחת בחשבון ונכון לבניה טרומית ומתועשת הוא העובדה שהן פחות גמישות. בגלל שמדובר בחלקים המוכנים מראש, במיוחד בבניה הטרומית בה מדובר על חלקים גדולים מאוד שמורכבים מראש, שיטות אלה פחות גמישות. כאן בעייתי יותר להוסיף קומה או חדר נוסף. לכן, עדיין ישנו שימוש בבניה קונבנציונלית בבתים קטנים או בינוניים. עם זאת, עתיד הבניה הוא כמובן שיטות הבניה החדשות המאפשרות להקים מגדלים תוך זמן קצר ולספק במהירות מקומות מגורים.

 

עוד באותו הנושא:

מדוע הביקוש לבנייה מתועשת נמצאת בעלייה?

יתרונות הבנייה המתועשת