דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

בניית מרלו"ג (מרכז לוגיסטי) יתרונות כלכליים

מבנה מסחרי טרומי כולל עמודים טרומים תקרת לוחדים עבודות גמר ותאורה
מבנה מסחרי טרומי כולל עמודים טרומים תקרת לוחדים עבודות גמר ותאורה

חברות גדולות ומפעלים בכל העולם בוחרות להשתמש במרכזים לוגיסטיים כמרכז שמטרתו אחסון ושינוע סחורות במקום ממוקד. המרכז הלוגיסטי הידוע בכינויו "מרלו"ג" (מרכז לוגיסטי), בודק את צורכי הלקוחות, מקצר את מהירות אספקת המוצרים, מצמצם את המרחק בין הלקוחות למוצרים ולרוב גם מספק שירות ואחריות ללקוח. המושג Global Logistics, המקושר למרכז לוגיסטי, בא להדגיש את הקשר ההדוק שקיים בין הכלכלה הגלובלית לבין הכלכלה המקומית ומדגים את השילוב שלהם בעולם המסחרי והכלכלי של היום.

הגורמים להקמת מרלו"ג

כיום יש כמה גורמים עיקריים להקמת מרכז לוגיסטי:

  • תפיסת שיווק ושירות לקוחות – כיום נהוג למקם את שירות הלקוחות בתוך המרכז הלוגיסטי. בדרך זו מקושר הלקוח עם לב העשייה של המפעל ונמצא בקשר ישירות עם נותני השירות ולא רק עם אנשי השיווק או המכירות.
  • מיקום גיאוגרפי – תפיסת הניהול של כיום שמה את הדגש בקיצור תהליכים בין שלבי הייצור לבין תהליכי השינוע ותהליכי היצוא. על המרכז להיות ממוקם במקום שמייעל תהליכים אלה, כדי לחסוך עלויות ולקצר זמן בין שלב היצור לשלב האספקה.
  • פיקוח וניהול – ריכוז כל גורמי הלוגיסטיקה תחת גג אחד מאפשר פיקוח וניהול משופרים. כיום יש מערכות ניהול מחסן ממוכנות ואף ניהול מחסן רובוטי ללא מגע יד אדם.

בעת החדשה המחסנים הלוגיסטיים וכל נושא האספקה, עברו אבולוציה של ממש ממחסן רגיל דרך מחסן לוגיסטי ועד למרלו"ג.

מהם היתרונות הכלכליים לבניית מרכזים לוגיסטיים

הקמת מרלוג מקטינה את הוצאות הארגון ומביא לשיפור המאזנים. ריכוז כל מערך הלוגיסטי של הארגון במקום אחד מגדיל את השליטה בהוצאות שאותן היה קשה לאתר בעבר. במקום ניהול כמה מרכזים שונים, שאחד מהם משמש ליצור, השני לאחסון המוצרים והשלישי לשינועם לחו"ל לדוגמה, אפשר לרכז את כל התהליכים במקום אחד. ריכוזם במקום אחד חוסך בעלויות מיקום אך גם בעלויות של הנהלה ופיקוח.

הייעול מאפשר לשפר את השירות ללקוחות ולהוזיל את עלויות השינוע והאספקה של מוצרי החברה, והלקוחות נהנים מהוזלה פוטנציאלית של מחירים. הדבר בולט במיוחד אם מקימים את המרכז הלוגיסטי במקום שבו עלות הנדל"ן נמוכה וכך הארגון יכול לצמצם עלויות ולחסוך בכסף של שכירות או בניה.

למי כדאי להקים מרלוג

כאשר בוחנים כדאיות הקמת מרכז לוגיסטי ישנם מספר קריטריונים, כאשר גודל הארגון הוא מרכיב חשוב בהחלטה. כמובן שככל שהארגון גדול יותר, כך גדלה הכדאיות התפעולית והכלכלית של בניית מרלוג. במקביל, ככל שהארגון שבו מדובר הוא יצרני יותר ומתבסס על מחסן ומלאי גדולים יותר, כך הקמת מרכז לוגיסטי יביא לחיסכון גדול יותר ושליטה על המלאי.

שיקול נוסף הוא המקום הגיאוגרפי, כלומר קבלת הטבות שונות מהמדינה בעת הקמת המרכז הלוגיסטי בפריפריה. השיקול הגיאוגרפי משמעותי גם אם מדובר בחברה בעלת מפעלי יצור הפזורים בכל הארץ. הקמת מרכז לוגיסטי תשפר את השליטה במלאי וכמו כן תייעל את שילוח המוצרים ללקוחות השונים. במידה ומדובר בחברה שגודלה אינו מצדיק החזקת מרכז לוגיסטי, היא יכולה לבצע Out Sourcing ולחבור לחברה המספקת שרותי מרכז לוגיסטי.

התמחות בהקמת מרכזים לוגיסטיים

הקמת מרלו"ג מצריכה התמחות מיוחדת. יש צורך להכיר את כל מערך הלוגיסטיקה של הארגון ולהבין את הצרכים של כל מחלקה ומחלקה. בעת בניית מרכז לוגיסטי צריך לקחת בחשבון את הצרכים בהווה ואת הצרכים בעתיד הצפויים לארגון. היבט נוסף של הקמת מרכז לוגיסטי קשור לדגש ההולך וגדל לבניה ירוקה. זו מתחשבת בסביבה ועושה שימוש באנרגיה מתחדשת כמו פאנלים סולריים, מחזור מים וכמו כן בניה מבודדת המקטינה את השימוש בקירור בקיץ וחימום בחורף.

בנית המרכז הלוגיסטי מתבצעת תוך בחינת מבנה הארגון, צפי התפתחותו בעתיד, מסלול השינוע והאחסון של המוצרים בו והמערך הניהולי הקיים. ניתוח נכון של נתונים אלה יביא להקמת מרכז לוגיסטי שייעל תהליכים, ישפר תהליכי יצור והובלה ויחסוך בעלויות ניכרות לארגון.

קראו על >> אלמנטים מתועשים לבנייה

כמו כן, מוזמנים לצפות בפרוייקט החדשני "שופרסל On Line במודיעין" - פרויקט לבניית מרכז לוגיסטי בעל סטנדרטים שטרם נראו בארץ.