דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

מעבר לבנייה מתועשת

תרשים ציורי של פרויקט בנייה
תרשים ציורי של פרויקט בנייה

הממשלה מנסה לתמרץ את קבלני השלד והבניין בישראל לתעש את הענף ולהתקדם לסטנדרט בנייה המקובל בעולם המודרני.
האינטרס הממשלתי ברור: הגדלת היצע הדירות לציבור, קיצור זמני הבנייה והורדת מחירי הדירות. מעבר לכך שמדובר ביותר בנייה בפחות זמן, הבנייה ידידותית לסביבה, והמוצר המוגמר מדויק ואיכותי יותר. אם בארה"ב  נדרשים כ - 11 חודשים בלבד לסיים בניית בניין, בישראל הזמן הממוצע הוא מעל 21 חודשים. לצורך כך אשרה ב - 2017 תוכנית מתומרצת לעידוד קבלנים ולהאצת בנייה מתועשת בישראל.

בעיה נוספת שדוחפת את המעבר לבנייה מתועשת קדימה:

בעבר היו מגיעים פליסטינים רבים ועשרות אלפי עובדים זרים לישראל לעבוד בענף הבנייה. עם הזמן קמו הגבלות על אשרות הכניסה לארץ. נוצר מצב בו אין מספיק כוח אדם זר, ומנגד שכר העבודה של הישראלים המקומיים הלך ועלה.  ללא קשר לשכר הגבוה יותר, פחות ופחות ישראלים היו מוכנים לעבוד בענף הבנייה בשל הסיכונים, העבודה הקשה והשכר הנמוך. כל אלה תרמו לכניסתה של שיטת הבנייה המתועשת מצד קבלני הענק כמו אשקריט מבית אשטרום.

אז למה בעידן בו קבלנים גדולים מתקדמים לתיעוש תהליך הבנייה עדיין ישנם קבלנים שמתעקשים על שיטות מסורתיות שתוקפן פג?

לא ניתן לומר שיש לכך סיבה מוצדקת, אבל לפחות נוכל להסביר איפה עומד הקושי, שכן האלמנטים המתועשים מקלים משמעותית על התהליך ומקצרים אותו. 
הבנייה בישראל עדיין נחשבת לשמרנית, ואחוז גבוה מהקבלנים עדיין מעדיפים את שיטת הטיט, הלבנה והמלט על בנייה מתועשת. כוח העבודה זול ופער משך זמן הבנייה כנראה עדיין לא משמעותי לכיס שלהם. המעבר לבנייה מתועשת דורש מהם ללמוד, להכשיר עובדים ולהשקיע הון ברכישה ותחזוקה של ציוד מתאים, וכל אלה מרתיעים גופים וקבלנים עם מנעד עבודה קטן יחסית.

לא כך בחברות בנייה גדולות כמו אשקריט, החושבות רחוק. עבורן זמן זה כסף וקיצור משך זמן הבנייה הוא משמעותי לכיס, ואינן מהססות להשקיע בידיעה שזוהי השקעה לטווח ארוך וללא ספק משתלמת. ההשקעה בציוד, הכשרת כוח האדם והמעבר לטכנולוגיות מתקדמות בסופו של דבר מוריד את עלויות הבנייה, חוסך בזמן, מעלה את האיכות, מגביר את הבטיחות ומאפשר להם לקחת פרויקטים רבים יותר ולסיימם בזמן קצר יחסית.

איך יוצרים מהפך על מנת לקדם את הבנייה המתועשת? בשיטת השוט והגזר.

מצד אחד גזר: תמריצים כמו אלה שמעניקה המדינה. המדינה נותנת מענקים לקבלנים על רכישת אמצעים לבנייה מתועשת ועל המעבר לשנייה בשיטה זו.
ומנגד השוט: העובדה שעל מנת לזרז את הטמעת השיטה במדינה שלנו אולי צריך להביא יותר חברות בנייה ממקורות חיצוניים המומחות בבנייה מתועשת ולגרום לקבלנים המסורתיים בארץ לאמץ את השיטה אחרת יישארו מחוץ למשחק.

לא רק מענקים מגבירים את הבנייה המתועשת בישראל

בנוסף למשך זמן הבנייה אנחנו עדיין צועדים לאט ביחס לארה"ב בכל הקשור לזמן הבירוקרטיה ומתן האישורים הנדרשים לתחילת העבודה בשטח.
תב"ע - תוכנית בניין העיר, פרוצדורת רכישת הקרקע, שלב התכנון האדריכלי, אישורו ורישוי המכרז הקבלני, כל אלה זוכים לדחיפה וזירוז בפרויקטים של בנייה מתועשת.

אתם מוזמנים להתרשם מהפרויקטים במגוונים שלנו

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על סוגי הבטון המוצעים בשוק, ההבדלים ביניהם, יתרונות וחסרונות. על הכל במדריך המלא לבטון דרוך