דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

סוגי בנייה מתועשת: בניה קלה, מודולרית וטרומית

איכות בנייה, חיסכון בזמן, בכסף ובכוח אדם

תרשים ציורי של הדמיה הנדסית
הדמיה הנדסית

בנייה נעשית היום בקצב מהיר מאוד, כשמדובר במקרים רבים על מבנים רבי קומות. נראה כי התקדמות הבניה מהירה באופן משמעותי יותר מכפי שהיתה בעבר. הסיבה היא שבחלק גדול מהמבנים ישנה התבססות, לפחות בחלק מהשלבים, על בניה מתועשת. בנייה מתועשת היא כל מה שאינו בנייה קונבנציונלית בה כל שלבי הבנייה מתבצעים באתר וכרוכים בכוח עבודה גדול. בנייה מתועשת מתבססת על תכנון מראש בו מפחיתים ככל האפשר מן העומס באתר הבנייה עצמו באמצעות חלקים ורכיבים המוכנים מראש או ייצור מהיר של רכיבים כבר תוך כדי בנייה.

האלמנטים המתועשים, המיוצרים במפעלי אשקריט משמשים להקמת מבני מגורים, מגדלי משרדים, קניונים, נמלים, אצטדיונים, בתי ספר, גני ילדים, מתקני ביטחון, בסיסים צה"ליים, תשתיות תחבורה, גשרים, מנהרות ושלל פרוייקטים הנדסיים בכל סדר גודל, ובכך ממנפים ומתעלים את הבנייה בישראל בהבטים רבים כמו: חסכון בזמן, צמצום הוצאות, צמצום כוח אדם, דאגה לסביבה ועוד, ומבלי להתפשר על איכויות הבנייה. על סוגי הבטון וההבדלים בינים תוכלו לקרוא ב: "המדריך המלא לבטון דרוך".

בניה קלה, בניה מודולרית או בניה מתועשת- אז מה ההבדל?

תחת המטריה של בנייה מתועשת יושבות גם בנייה טרומית, בנייה קלה ובנייה מודולרית. בכולן הרעיון דומה עם הבדלים קטנים בין אחת לשניה.

 • בנייה קלה
  בניה קלה היא בניה של חלקים מהמבנה מראש, כשמדובר פעמים רבות בחדר קטן הבנוי קומפלט ויש רק צורך למקמו במבנה. בנייה נחשבת לקלה כאשר החתכים של המחיצות הפנימיות או הקירות החיצוניים הם בעלי משקל הנמוך מ- 50 ק"ג למ"ר. חתכי התקרות או הרצפות צריך להיות פחות מ- 250 ק"ג למ"ר. בניגוד לבניה קונבנציונלית בה יש צורך בכלים כבדים שהשימוש בהם יקר כמו משאיות בטון, טרקטורים ודחפורים ועוד, בבניה קלה אין צורך בשימוש בכלים כבדים. בבנייה קלה השלד עשוי אלומיניום או פלדה ונעשה שימוש גם בחומר מוקצף שהוא קל משקל ומהווה מבודד מעולה. הבנייה היא קצרה, קלה- ולא רק במשקל אלא גם לביצוע, נקיה שאינה כרוכה בפסולת רבה ובאבק המאפיינים אתרי בניה סטנדרטיים. ניתן לבנות באמצעותה גם מבנים ארעיים אותם ניתן לפרק בקלות ולבנותם מחדש אם נדרש.
 • בנייה מודולרית
  בניה מודולרית דומה במאפייניה לבנייה הקלה. גם בניה זו מבוססת על הכנת מרכיבים מראש, כשכל מרכיב "מולבש" במקום הרצוי במבנה. ניתן לבנות בעזרת בנייה מודולרית מחסן בחצר, חדר עבודה, מבנה המשמש את בתי הקפה לישיבה בחורף, ועוד. יתרון גדול של הבנייה המודולרית הוא שאם לא מדובר על מבנה מורכב מדי אפשר אפילו לבצע את הבנייה באופן עצמאי. אם המבנה מורכב יותר כדאי להיעזר בחברה מקצועית אך עדיין הבניה פשוטה ומהירה מאוד. גם כאן אין צורך בכלים כבדים או תחכום במהלך הבניה. עם זאת, על מנת שמבנה מודולרי אכן יתאים יש צורך בתכנון מוקפד תוך התחשבות בכל מרכיבי המבנה, כך שייצור המבנה במפעל הוא החלק הקריטי בתהליך שבו מושקעים הרבה ידע ומקצועיות.
 • בנייה טרומית
  בנייה טרומית בדומה לבנייה מודולרית, גם היא בנייה בה חלקים שונים במבנה מיוצרים במפעל מראש. אותם חלקים יכולים להיות חדר שלם, מבנה של קיר ורצפה, עמודים, קורות ועוד. בניין טרומי נבנה בקלות רבה כאשר כל שיש לעשות הוא למקם את אותם מרכיבים במקומם הנכון ובאופן שיתחברו היטב זה לזה לכדי בניין אחד. גם בבנייה טרומית ישנו שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובידע נרחב ומעמיק. בניית החלקים או האלמנטים צריכה להיות מותאמת היטב למבנה כולו על מנת שלא לפגוע ביציבות או באיטום המבנה. אמנם השיטה התפתחה מאוד בשנים האחרונות וטכנולוגיות מתקדמות נכנסו לשימוש בייצור החלקים, אך למעשה זו שיטת בנייה ותיקה שנהוג לעשות בה שימוש כבר כמה עשרות שנים.
 • בנייה מתועשת
  כאמור, רבים מתייחסים לבניה מתועשת כאל שם כולל לכל סוגי הבניה שצוינו. עם זאת, יש כאלה העושים אבחנה בין בניה מתועשת לבניה טרומית או מודולרית בכך שאלה מבוססות על חלקים או מרכיבים שיוצרו במפעל. בבנייה מתועשת ישנו גם ייצור חלקים בסרט נע בתוך אתר הבנייה ושילובם במבנה באופן מיידי. כך למשל יוצקים רכיבים שונים בקצב תעשייתי במקום יציקתם אחד אחד באיטיות בבניה קונבנציונלית.

לסיכום, בניין טרומי, בנייה קלה, מודולרית או מתועשת שייכים כולם לעידן החדש של הבניה. לא עוד בניה איטית המתקיימת כולה מתחילתה ועד סופה באתר הבנייה ולכן כרוכה בשימוש בכלי עבודה כבדים, כוח עבודה רב ולכלוך ופסולת רבים. היום הבנייה מבוססת על סגנון בניה חדשני המקל ככל האפשר על הבנייה באתר הבניה באמצעות רכיבים המגיעים מוכנים מן המפעל או משולבים במבנה. בכולן מושקעים ידע ומקצועיות בתכנון ובייצור החלקים החוסכים לאחר מכן זמן ועבודה קשה באתר הבנייה. אז אם תהיתם איך צמחה לה פתאום שכונת מגדלים מבלי שהרגשתם- משפחת הבניה המתועשת זאת בדיוק התשובה.