דלג לתוכן המרכזי דלג לתפריט צד
גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
EN

בטון דרוך - המדריך המלא

באשקריט מניעים מאות פרויקטים בשנה בהם נעשה שימוש בבטון דרוך לצד בטון מזוין. דוגמא לשימושים אלה: תקרות דרוכות, קירות דרוכים, קורות דרוכותלוחות דרוכים ועוד. אנו מייצרים במפעלינו 540,000 לוח"דים ויותר מ-1,500 יחידות דיור מתועשות מיד שנה. היכולת שלנו לייצר בכמות גדולה תחת פרק זמן קצר הופכת אותנו לחברה מובילה ומבוקשת ע"י חברות בנייה גדולות המבקשות לייצר מבנים גדולים ופרויקטים רחבים ומגוונים במסגרת זמן מינימלית.

מוצרי בטון דרוך של אשקריט שומרים על סף איכות גבוה במיוחד, עומדים בסטנדרטים בינלאומיים ומיוצרים תחת פיקוח מלא של מכוני התקנים בארץ. בין לקוחותינו: קבלנים ידועי שם, מוסדות ציבוריים גדולים, חברות ממשלתיות וגופים יזמיים פרטיים. בשיחה עם הצוות המקצועי של אשקריט נשמח לתת עצה והכוונה מקצועית המותאמת לפרויקט הייחודי שלכם. מחלקות הייצור שלנו מנוהלות ע"י מנהלים בעלי ניסיון של שנים רבות בתפעול וייצור מוצרים קונבנציונליים ומוצרים מבטון דרוך. הייצור שלנו נשען על טכנולוגיה מתקדמת לייצור אלמנטים מתועשים מבטון דרוך ומזוין במגוון גדלים, משקלים וחתכים.

רכזנו עבורכם את כל המידע החשוב במדריך שלפניכם. מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שאלה, להתייעצות והכוונה.

 

כל האופציות פתוחות בפניכם

מהם סוגי הבטון הדרוך הקיימים בשוק ומהם ההבדלים ביניהם? מהן הטכניקות בעזרתן הם נוצרים? מה ההבדל בין בטון דרוך לבין בטון רגיל ובטון מזוין?ועוד.

 

מנוף בטון דרוך - המדריך המלא

סוגי בטון דרוך

בטון דרוך נוצר במגוון טכניקות, שלכל אחת מהם מטרה ויתרונות משלה.  לפני שניגשים לבחירת בטון דרוך מסוג מסוים, רצוי ללמוד את הנושא ולהבין את ההבדלים בין הטכניקות הקיימות כדי לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לצרכים שלכם.

 

בטון דרוך בדריכת קדם Pre-Stressed או Pre-Tensioned

כדי ליצור בטון דרוך בשיטה זו, מניחים כבלי פלדה לפני יציקת הבטון, ומותחים אותם על ידי כבלי מתיחה. בשלב הבא יוצקים את הבטון ומחכים שיתקשה ויתחזק. כאשר הוא יציב, חותכים את הכבלים המותחים, וכך נותרת הפלדה בתוך הבטון כאשר היא מתוחה, מה שמגביר את יכולת ההתנגדות של הבטון ללחצי מתיחה עתידיים. כאשר יופעלו על הבטון לחצים מסוג זה, הם יתפזרו, והבטון לא יקרוס או יישבר.

שיטה זו מתאימה במיוחד ליצירת חלקי בניין מוכנים מראש, טרומיים, המשמשים בבניה מתועשת. אלה יכולים לכלול תקרות, קירות, לוחות, קורות, ועוד. זהו השימוש הנפוץ ביותר לטכניקה זאת בישראל.

 

בטון דרוך בדריכת אחר Post-Tensioned

כאשר מכינים בטון דרוך בשיטה זו, הבטון אינו מגיע מוכן ודרוך בחלקים מוכנים מראש, אלא יוצרים אותו באתר הבנייה עצמו. גם במקרה זה משתמשים בכבלי פלדה לפני היציקה, אך הם נמתחים רק לאחר שהבטון התקשה והתחזק. כיצד מותחים את הפלדה? ראשית מניחים את הכבלים בתוך שרוולי מתכת או צינורות פח. הם מועלים על גבי סולמות תומכים מיוחדים, נקשרים בצידם האחד ומחוברים לאמצעי מתיחה בצידם השני. מהנדס דריכה מחשב את רמת המתיחה שיש להפעיל עליהם כדי שיוכלו לסייע בעתיד לבטון לעמוד בעומס הנדרש. אז נוצק הבטון על גבי הצינורות שבתוכם הפלדה, ומותירים אותו להתקשות ולהתחזק. רק כאשר זה קורה מותחים את כבלי הפלדה שבתוך הצינורות. הלחיצה שנוצרת מאפשרת לבטון הדרוך המוגמר להתמודד בהצלחה מבלי לקרוס עם כוחות מתיחה ועומסים שונים.

בישראל משתמשים בשיטה זו לבניית גשרים, מבנים גדולים במיוחד, אולמות, מאגרים, ועוד.

 

כיצד מגינים על הפלדה שבתוך יציקות בטון?

גם כאן קיימות שתי שיטות עיקריות. בשיטה הראשונה, הנקראת Bonded Post-Tensioned, אחרי מתיחת כבלי הפלדה, כדי למנוע חלודה ותזוזה בתוך הצינורות, יוצקים לתוכם מעין טיט המתייבש ו"מדביק" אותם למקומם ומונע מגע עם החמצן שבאוויר שעלול לגרום להחלדתם. ברוב המקרים משחילים מספר כבלי פלדה לתוך כל שרוול מתכת על פי החוזק המבוקש, והם נמתחים יחד, כך שעל כולם חל כח זהה וכולם יפעלו כאחד כנגד לחצים חיצוניים.

 

בשיטה השנייה, Monostrand Unbonded Post-Tensioned, כבלי הפלדה אינם מודבקים לצינורות בתוכם הם נמצאים. במקום זאת מגינים עליהם בעזרת גירוז בתוך הצינור. בשיטה זו הכבלים אינם מושחלים ונמתחים יחד, אלא כל כבל מושחל בשרוול משלו, ונמתח בנפרד על פי חישובי מהנדס הדריכה. בשיטה זאת משתמשים בעיקר ליצירת תקרות דרוכות, מכיוון שהיא מאפשרת פיזור של כבלי הפלדה לכל אורך ורוחב השטח המיועד. התקרה הנוצקת עמידה וחזקה יותר מתקרות רגילות מכיוון שהלחצים עליה מתפזרים באופן שווה יותר על פני כל שטחה.

 

תקרות דרוכות – יתרונות וחסרונות

תקרות דרוכות

בישראל ניתן למצוא כמעט 2 מיליון מטרים רבועים של תקרות דרוכות המשמשות בענף הבניין משנות ה-90'. תוכלו לראותן בבנייני מגורים גבוהים ויוקרתיים, בחניונים, קניונים, אצטדיונים, מפעלים, ובתי חולים (לאחרונה – באגף חדש בבית החולים בילינסון בפתח תקווה). מדוע הן כל כך פופולריות?

תקרות דרוכות יכולות להיבנות על פני כל צורת שטח בשל הגמישות הרבה שלהן ואופן ייצורן. השטח אינו חייב להיות מרובע או סימטרי. הן גם שטוחות מאד, ואין בהן קורות המשבשות את המראה החלק והנקי. מכיוון שהן עמידות יותר לעומסים ומשקלים גבוהים, יש צורך בפחות עמודים תומכים, מה שמאפשר ליצור חללים גדולים ויפים יותר, או חסכון במקום (הרלוונטי במיוחד בחניונים). כך ניתן לחלק את החללים לפי צרכי ורצון המשתמשים, ולא על פי אילוץ של בניית עמודי תמיכה.

עובי התקרות הללו נמוך בכ-30% מאשר תקרות מסוגים אחרים, ולכן הן מקטינות את גובה הבניין וגם חוסכות בחומרי הבטון. חניונים המשתמשים בתקרות הללו צריכים פחות עומק חפירה, לכן יש כאן חסכון רב בזמן, כח אדם, שעות עבודה וכסף. התקרות הדרוכות עמידות יותר לרעידות אדמה, לא נסדקות ואטומות למים, ולכן עשויות לשרוד זמן רב יותר ללא פגע.

ייצור תקרות דרוכות מהיר יחסית – הוא מתבצע באתר הבנייה עצמו, ותוך 3-4 ימים ניתן לפרק את התבניות המייצבות את חלקי התקרה שנוצקו ולהשתמש בהם באופן מיידי. זה מהיר אפילו יותר משימוש בחלקי בניין טרומיים, שצריכים להיות מוזמנים מראש ומשונעים ממקום ייצורם. הדבר תורם לחסכון משמעותי בעלויות הובלה, זמן וכסף, והופך את השימוש בתקרות הדרוכות לכלכלי יותר עבור הקבלנים.

באמצעותם ניתן ליצור את כל הפתחים והמעברים הנדרשים למערכות חשמל, מים, ומיזוג אוויר מראש, או אחרי הבנייה תוך בחינת התוכנית. יש בהן פחות ברזל, מה שמקל ומזרז את ביצוע הפתחים או המעברים.

כמובן שישנם גם חסרונות בבנייה בשיטה זו. אחד החסרונות העיקריים נובע מכך שרוב החומרים הדרושים לבנייה מיוצרים בחו"ל, ויש לתכנן היטב מראש כמה חומרים יידרשו כדי שיגיעו בזמן והבנייה לא תתעכב. אך אין ספק שחסרון זה הוא כאין וכאפס מול היתרונות הגדולים של השיטה.
חברה ותיקה, מקצועית ומנוסה כמו אשקריט ערוכה ליעילות והערכות מקצועית תוך חיזוי מוקדם של כל השלבים העלולים לעכב את קצב הבנייה ונערכת לכך מראש.

 

בואו נחזור כמה צעדים אחורה...

מה ההבדל בין בטון דרוך לבטון רגיל? 

בטון בכלל, ובטון דרוך בפרט, קיבלו במה גדולה מאוד בענף הבנייה המודרני בארצנו. מעל פני השטח ומתחת לפני השטח, בהיבט טכני ואף ברמה העיצובית. יתרונות החוזק של הבטון הפכו אותו לחומר מבוקש בכל תחומי הבנייה, ולשימוש בו יש ערך כאמצעי בטיחות, באיכות הבנייה וקלות התחזוקה. הבטון עבר גלגולים ושיפורים רבים עד להגיעו לרמה העכשווית. תחת המושג "בטון" קיימים סוגים שונים הנבדלים זה מזה באופן הכנתם, בתכונותיהם וייעודם. ההבדלים ביניהם נובעים מסוג התערובות הקובעות בסופו של דבר את התכונות, היתרונות והחסרונות הסופיים.

מרכיבי הבטון: 

  • צמנט: חומר הדבקה. תפקידו להפוך את כלל החומרים בתערובת לחומר אחד.
  • סיד: תערובת לבנה המורכבת מסידן וחמצן. הפקת החומר מתבצעת ע"י שריפה של אבן גיר.
  • חצץ: חלק משמעותי בבטון המשפיע ישירות על הכוח והחוזק של הבטון.
  • פלדה: מורכבת בעיקר ממתכת וברזל.

 

מה ההבדל בין בטון דרוך לבטון מזוין

בטון מזוין הינו בטון המשלב בתוכו רשתות ברזל גמישות או מוטות של חומר אלסטי אחר. ברוב המקרים הוא משולב גם עם פלדה. זהו חומר חזק ובעל כושר התנגדות גבוה מאוד ללחצים. נעשה בו שימוש רב בעת בנייה של מבנים גבוהים, גשריםמנהרות ופרויקטים נוספים של בנייה שמופעלים עליהם משקל בלחץ גבוה.

בטון דרוך שייך למשפחת הבטון המזוין. ההבדל ביניהם הוא ברמה הטכנולוגית ובאופן יציקתם באתר הבנייה. הבטון הדרוך מכיל את אותה התערובת כמו בבטון מזוין אשר אליה הוכנסו בנוסף גידי פלדה. טכנולוגיה זו מיועדת לשאת רמות לחץ וכובד גדולים במבנה. במקום פלדה המתנגדת למתיחה בקורה באופן פסיבי, מחדירים גידי פלדה מתוחים הלוחצים את הבטון באופן פעיל יותר משהעומסים הפועלים על הקורה גורמים לו להילחץ. גשרים, מחלפי תנועה ומבנים מסיביים להם יש מפתחים גדולים והם עתידים לשאת עומס כבד מאוד משתמשים בבטון דרוך.

לבטון מזוין יש מעלות רבות והוא יכול לעמוד בלחץ גדול, אבל הוא אינו יודע להתמודד בצורה טובה עם מתיחה. בגלל אי היכולת לעמוד במצבי מתיחה הוא נסדק כשיש עליו לחץ מתיחה רב. על בטון דרוך מופעלים מראש כוחות מתיחה, אשר מותחים את הפלדה.

 

הפתרון המושלם למניעת סדקים בבטון


הבטון הדרוך נותן פתרון מושלם להתמודדות עם מתיחה ומניעת סדקים על גבי הבטון בעת לחץ מתיחה רב. נעשים בו שימושים נרחבים בבניית גשרים או קרויים הנושאים עומסים גדולים על פני מִפתחים גדולים. התרשמו מהפרויקטים שלנו

 

יתרונות בולטים:

  • חוזק
  • גמישות
  • מניעת סדקים
  • חסכון בחתך הקורה
  • אטימות טובה יותר
  • קיצור לוחות הזמנים על ידי הכנת הקורות במפעל והבאתן ברגע האמת אל השטח.

 

קורות דרוכות

עוד בנושא:

ספנקריט

קירות דרוכים

קורות בטון דרוך

עמודים מתועשים דרוכים